Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hengityssuojat myytiin hetkessä loppuun Wuhanissa – Kymmenet miljoonat kiinalaiset ovat kuitenkin väärässä

6:54Kuinka vaarallinen on koronavirus? Professori Olli VapalahtiKuinka vaarallinen koronavirus on? Katso videolta professori Olli Vapalahden haastattelu.
Julkaistu 27.01.2020 12:40

MTV UUTISET – Kauppalehti

Koronaviruksen kehdossa Wuhanissa hengityssuojaimet myytiin hetkessä loppuun. THL:n mukaan niistä ei ole käyttäjälleen mitään hyötyä, korkeintaan ne voivat ehkäistä muiden altistamista virukselle. 

Uutiskuvissa kaikki wuhanilaiset käyttävät kasvosuojuksia. Ne ovat myös loppuneet alueen kaupoista ja apteekeista. Kymmenet, jopa sadat miljoonat kiinalaiset ovat kuitenkin väärässä.

Päinvastoin kuin yleisesti luullaan, suojus ei pidä taudinaiheuttajia, kuten viruksia ja bakteereista loitolla.

– Ainoa hyöty on se, että jos halua välttää toisten altistamisen voi hengityssuojaimesta olla hyötyä. Ei kuitenkaan ole mitään tutkimusnäyttöä siitä, että se suojaisi kantajaansa, sanoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen terveysturvallisuusosaston johtaja Mika Salminen.

Lue myös: Kiina vaiensi ankaralla kädellä informaatiota koronaviruksen alkupäivinä: Pidätti "huhuja" levittäneitä toimittajia ja suitsi nettikeskustelua

Käsien pesu ja aivastusetiketti paremmat suojakeinot

Salminen selittää miksi näin on. Hyvin harva sairaus välittyy tuhkarokon tapaan ilman kautta.

– Suurin osa on pisara- tai kosketusvälitteisiä. Suojuksesta huolimatta ihminen kuitenkin koskettelee pintoja ja sitä kautta virukset ja bakteerit välittyvät suun ja silmien limakalvoille, Salminen sanoo.

Hyviä keinoja estää tartunta on huolellinen käsienpesu sekä se, että sormet, tai esimerkiksi ruoka, jota ne ovat koskeneet, eivät kulkeudu suuhun tai silmiin.

Jos haluaa suojat muita ihmisiä, kannattaa välttää muiden ihmisten lähelle menemistä.

– Suojusta parempi varokeino on aivastusetiketin noudattaminen. Hyvin pärjää aivastamalla kainaloon tai nenäliinaan.

Lisää aiheesta:

Amerikkalaiset asiantuntijat nimeävät yhden turhan koronatoimen – pahimmillaan vaaraksiVirusopin professori murtaa koronamyyttejä: Tarttuuko korona ovenkahvasta tai lenkkipolulla?Kasvomaski käyttöön vai ei? Omatekoisesta maskista voi olla enemmän haittaa kuin hyötyä – tehokkain ase koronaa vastaan kiteytyy kolmeen seikkaanOnko suusuojuksista hyötyä vai ei? THL:n tutkimusprofessori: "Kun huolehditaan ensiksi siitä, että maskeja riittää lääkäreille, hoitohenkilökunnalle ja ambulanssikuskeille, niin..."Pelko koronaviruksen leviämisestä tyhjensi apteekkien hyllyt Suomessakin – hengityssuojien hyöty on kuitenkin pieni: Näin vältyt tartunnalta!Koronavirus levinnyt ympäri maailman – näin virukset leviävät lentokoneessa
KoronavirusKiinaTHLTartuntatauditKauppalehtiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla

  • 4.11.06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä

  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta