Heikkilä lähetyksessä: Välilevyleikkaukset turhia
Lääkäri Antti Heikkilä puhui Studio55.fi-ohjelmassa kehon kivuista.
Antti Heikkilä oli sitä mieltä, että suurin osa välilevynpullistumista leikataan täysin turhaan. Ne ovat hänen mukaansa kautta historian parantuneet itsestään.
− Ennen toista maailmansotaa keksittiin välilevytauti, ja siitä tuli hyvä bisnes, Heikkilä sanoi lähetyksessä.
− Jos ajatellaan välilevytyrää, niin on todettu, nyt kun on magneettitutkimus, että ihmisillä on hirveän paljon kaikkia pullistumia ja tyriä ilman, että heillä on koskaan ollut mitään selkäkipuja. Se ei korreloi kipuihin ollenkaan tämä välilevytyrä.
Heikkilä vertasi asiaa esimerkiksi hermon puristamiseen ja lamaantumiseen. Näin käy, kun nukkuu yöllä kätensä päällä. Siitä tulee kuitenkin vain puutumista, ei kipua.
− Jos alaselässä välilevy puristaa hermoa, se puutuu, mutta tämä ei selitä kipua, Heikkilä perusteli.
Klikkaa kuvaa ja katso päivän ohjelmasta, mitä muuta Antti Heikkilä puhui kivusta ja sen taustoista.
Uusimmat
-
18:13
Olli Jokinen vahvistaa MTV Urheilulle: Jättää SM-liigan
-
18:08
Raiteilla henkilövahinko – Helsingin ja Espoon välillä liikennöiville junille odotettavissa viivästyksiä
-
18:04
Hannes ja Netta Hyvönen odottavat lasta!
-
17:49
Jesse Puljujärvi palaa NHL:ään!
-
17:35
Kalle Samoojalle paikka golfin kohutulle kiertueelle: "Nyt muuttui ura aika kertaheitolla"
-
17:25
Nerokas tapa tehdä joulutortut! Testaa helpot kuusitortut
-
17:15
Suomen tunnetuin sirkus ja tivoli yhdistävät voimansa – johtaja aloitti oman kiertue-elämänsä jo viikon ikäisenä: "Naamasta näkyy, onhan se rankkaa"
-
17:11
Tyhjä tuoli odotti Nobelin rauhanpalkinnon saanutta vangittua aktivistia: "Iranin kansa voittaa sorron"
-
17:10
Iran syyttää vangitsemaansa ruotsalaisdiplomaattia tiedustelutoimista ja korruptiosta
-
17:07
Englannin naisten liigassa hurja yleisöennätys – Arsenalin kotistadion lähes loppuunmyyty
-
17:06
Tukholmassa juhlitaan Nobel-voittajia – rauhannobelin noutivat vankilassa istuvan iranilaisaktivistin lapset
-
17:02
Kumpi kolaroi autonsa, kumpi on ärsyttävämpi? Jaajo Linnonmaa ja Anni Ihamäki haastettiin leikkimieliseen testiin suorassa lähetyksessä
-
17:00
Sihvonen kysyy ja vastaa: Kumpi on kovempi juuri nyt – Tappara vai Ilves?
-
16:58
Korjauksia jää tekemättä ja vastikkeita maksamatta, konkurssi uhkaa: Näin kiristyvä taloustilanne raastaa taloyhtiöitä
-
16:32
Kaasujalkaa syytä keventää – ajokeli muuttui surkeaksi isossa osassa maata
-
16:27
Hiihdon kohukiellosta tyrmäävät seuraukset Ruotsissa – Isometsä: "Aivan täydellinen katastrofi"
-
16:25
Kerttu Niskanen kertoi Viaplaylle kamppailusta karmeissa olosuhteissa: "Keli huononi suunnattomasti"
-
16:00
Norjalaisen käsittämätön "kuolonsukellus" ME-korkeudesta maha edellä – tätä ei kannata kokeilla itse
-
15:58
Lisäsopeutusten tarve on jopa miljardi euroa, arvioi VM:n budjettipäällikkö – kunnissa ollaan tyrmistyneitä vähennyksistä
-
15:45
Lapsipotilaat saavat Michael Monroen tunteikkaaksi: "On järkyttävän surullista"
-
Lataa lisää