Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Heikki Kovalaisella erikoinen päivä MM-rallissa – "Vähän huono tuuri"

IMAGO/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 11.11.2022 19:08
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Heikki Kovalainen pääsi kunnolla vauhtiin Japanin MM-rallissa vasta perjantai-iltapäivän lenkillä.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Japanin MM-ralli 6.–9.11.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

LUE MYÖS: Kuljettajia odotti MM-rallin kummitustunnelissa järjestäjien pirullinen yllätys – asiantuntija selvittää: tästä johtui konkarikuskin ulosajo

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala kommentoi MM-rallin hurjaa tulipaloa

Ensimmäinen täysi kilpailupäivä tarjosi rutkasti draamaa, minkä vuoksi perjantain kuudesta erikoiskokeesta kaksi peruttiin kokonaan. Lisäksi kaksi muuta pistettiin poikki.

Avauspätkällä Hyundain Dani Sordon kilpuri syttyi palaamaan, ja päivän kolmannella pikataipaleella seikkaili siviiliauto M-Sport Fordin Craig Breenin ulosajon jälkeen. Värikkäät tapahtumat sekoittivat pahemman kerran WRC2-luokan kuljettajien urakkaa aamupäivällä.

– Aamu oli vähän erikoinen, kun emme päässeet ajamaan yhtäkään erikoiskoekilometriä täysillä. Ensimmäinen pätkä keskeytettiin ennen kuin kerkesimme startata ja toinen EK peruttiin kokonaan. Kolmannen EK:n lähdössä olimme odottamassa starttia ja siinä tuli taas punainen lippu, Kovalainen kertasi MTV Urheilulle.

– Vähän huono tuuri siinä mielessä, että olisi ollut kiva päästä ajamaan. Kilometrit ovat meille tärkeitä.

Kovalainen voitti tänä vuonna Japanin rallisarjan mestaruuden Skodan vanhemmalla R5-luokituksen kilpurilla. Nyt suomussalmelainen kilpailee ensimmäistä kertaa rallin MM-sarjan osakilpailussa.

Iltapäivän lenkillä Kovalainen pääsi näyttämään vauhtiaan kahdella erikoiskokeella. Entinen F1-kuljettaja on WRC2-luokan kilpailussa kuudennella sijalla perjantain ajopäivän jälkeen.

Kovalaisen ero luokkaa johtavaan Sami Pajariin on 56,9 sekuntia.

– Iltapäivä meni ihan hyvin. Ensimmäinen pätkä oli täysin uusi minulle ja siinä oli hyvä testata nuotteja. Spinnasin pätkällä neulansilmässä ja jouduin vähän peruuttelemaan. Siinä meni aikaa noin 15 sekuntia.

– Spinnasin myös toisella pätkällä. Ilman sitä aika olisi ollut todella hyvä, Kovalainen arvioi.

LUE MYÖS: Dramaattinen MM-rallipäivä voi johtaa tuntuviin seurauksiin: WRC2-mestaruutta havittelevan suomalaisen on syytä olla tarkkana

WRC2-luokan kärkisijoilla ajavat Pajari, Teemu Suninen ja Emil Lindholm ovat karanneet Kovalaiselta, mutta neljäntenä ajava Gregoire Munster ja viidentenä oleva Fabrizio Zaldivar ovat lähietäisyydellä.

– Tunsin joitain osuuksia toiselta pätkältä ja siellä renkaat toimivat todella hyvin. Pirellin renkaiden ilmanpaineiden kanssa on helpompaa työskennellä kuin Dunlopeilla (joita käytetään Japanin rallisarjassa). Muuten ajotuntuma on aika lailla sama, Kovalainen sanoi.

Japanin MM-ralli jatkuu kuudella erikoiskokeella lauantaina. Päivän avauspätkä on ohjelmassa Suomen aikaa heti puolen yön jälkeen.

Lisää aiheesta:

Teemu Suninen kuittaili Toyotalle isosta virheestäEsapekka Lapin kommentti lupaa hyvää – MM-rallissa kutkuttava tilanneKalle Rovanperä yllätti itsensäkin – suomalaistähdellä yksi toive voittotaistelun jatkuessaKalle Rovanperältä huima tasonnosto Monte Carlossa – "Samalla myös ärsyttää"Turkin MM-rallissa raju päätös: "Voi tapahtua mitä tahansa"Kalle Rovanperällä edessään kova haaste – saiko suomalaistoivo apuja taivaalta?
MM-ralliHeikki KovalainenRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • Eilen10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta

  • Eilen06:55
    Hyundai

    Jättitalli rämpii karmealla tavalla – asiantuntijalta lohduton näkemys: "Enpä usko, että ruvetaan"

  • ma06:58
    Kalle Rovanperä

    Kaiken nähnyt MM-rallipomo järkyttyi Kalle Rovanperän tempusta – huima arvio suomalaisesta

  • 26.10.11:33
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperän erikoista ratkaisua kyseenalaistettiin – napakka vastaus