F1-sarjassa kisaavan Mercedes GP -tallin urheilujohtaja Norbert Haug katsoo, että tallin kuljettajan Nico Rosbergin olisi pitänyt pärjätä viime sunnuntaina ajetussa Monacon GP:ssä paremmin.
Haugin mukaan Rosbergin menestymismahdollisuudet kariutuivat aika-ajon viimeisellä osiolla. Mersu-kuski starttasi kisaan kuudennesta lähtöruudusta.
- Ongelmana oli se, että emme saaneet kaikkea mahdollista irti aika-ajossa. Kun Nico sai eteensä puhdasta ilmaa, niin hänen nopeutensa oli hyvää. Yleensä avain menestykseen Monacossa piilee siinä, miten kauan pehmeämmällä rengasseoksella pystyy ajamaan. Nico ajoi erittäin pitkän stintin hyvillä kierrosajoilla, kunnes hän jäi taas ruuhkaan, kertoi Haug Speed.comille.
- Jälkiviisaasti voi todeta, että toinen tai kolmas ruutu olisi ollut mahdollista saavuttaa aika-ajossa. Vauhtia siihen olisi mielestäni riittänyt, jatkoi Haug.
Rosberg ajoi Monacossa ruutulipulle lopulta kisan seitsemäntenä. Tallitoveri Michael Schumacher jäi aikasakkonsa takia pisteiden ulkopuolelle.
(MTV3)