Liikenneturvan asiantuntija ehdottaa kolmea toimenpidettä lasten ja nuorten liikenneonnettomuuksien vähentämiseksi.
Lasten kuolemiin johtaneet liikenneonnettomuudet ovat olleet synkässä nousussa. Liikenneturvan suunnittelija Tomi Niemi ehdotti tänään Huomenta Suomessa liikenneonnettomuuksien vähentämiselle kolmea toimenpidettä.
Ensinnäkin, ajonopeuksia on syytä hillitä. Tämä ei Niemen mukaan koske ainoastaan sähköpotkulautoja, vaan myös autoja.
– Autoilijoiden on erittäin tärkeää muistaa riittävän matalat nopeudet niillä alueilla, joilla lapsia liikkuu.
Toinen tärkeä tekijä on turvalaitteiden ja -varusteiden, kuten kypärän, käyttö. Kolmantena Niemi nimesi yhteiskunnan ohjauksen eli esimerkiksi promillerajan asettamisen.
– Sairaala-aineistossa näkyy, että siellä ollaan monesti tosi päihtyneitä, kun on jotain sattunut ja tämä koskee etenkin nuoria aikuisia. Päihteet ja liikenne eivät sovi yhteen, Niemi sanoi.
MTV Uutiset kertoi heinäkuussa liikenne- ja viestintäministeriön valmistelevan lakiuudistusta, jossa poliisille halutaan oikeus puhalluttaa sähköpotkulaudalla ja pyörällä liikkuvia ilman rikosepäilyä. MTV:n tietojen mukaan promillerajaksi on tulossa 0,5 eli sama kuin moottoriajoneuvolla ajaessa.
