Toukokuun lopulla 80 vuotta täyttänyt popkulttuurin legenda Bon Dylan esittäytyy Helsingissä tällä kertaa kuvataiteilijana. Amerikkalaisesta yksityiskokoelmasta koottu laaja näyttely on kuin hotelliin eristetyn rocktähden karu keikkapäiväkirja siveltimellä. Teokset ovat olleet esillä aiemmin vain kerran Saksassa 14 vuotta sitten.
Kun hotellihuoneeseen sulkeutunut tähti piirtää, ei synny suuria julistuksia. Syntyy vain lähinnä sitä, mitä mies ympärillään näkee. Huonekaluja ja maisemia ikkunoista. Tai auton peräkärry ja lasten liukumäki. Bob Dylanin teokset ovat liikuttavan arkipäiväisiä.
Runoilija ja rehevät muusat
– Piirtäminen oli hänen tapansa maadoittaa itsensä, rauhoittua pitkillä kiertueilla, kuvailee näyttelyn vastaava tuottaja Jani Wilund.
Dylan siis ensin piirsi teokset ja vuosien jälkeen ne suurennettiin. Dylan tarttui väripensseliin ja tuloksena on värimaailmaansa myöten seesteistä taidetta.
– Helposti lähestyttäviä, mutta silti niistä löytyy tarkkaan katsomalla syvempiä tasoja – kuin hänen musiikissaan ja teksteissään, analysoi Wilund.