Yksi F1-sarjan kuumimmista kysymyksistä tulevan kauden alla on ollut se, kuinka hyvin uusilla autoilla pystyy ohittamaan.
Kukaan ei vielä tiedä, kuinka leveämmät, isommat ja nopeammat autot vaikuttavat tallien voimasuhteisiin. Yksi kysymys on myös ohittaminen – helpottuuko vai vaikeutuuko se? Sitä on pohtinut myös Mercedeksen tähtikuski Lewis Hamilton.
– Insinöörini sanovat, että ohittaminen on paljon vaikeampaa tänä vuonna. Toivon todella, että insinöörit, jotka ovat fiksuimpia kavereita, ovat väärässä. Toivon, että spektaakkeli on upeampi ja kilpailullisin koskaan. Jos se on sitä, odotan todella olla osa sitä, Hamilton pyöritteli BBC:lle.
Hamiltonin ja tallitoveri Valtteri Bottaksen uusi Mercedes-auto julkistetaan torstaina Silverstonessa.