Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hämeen poliisi keräsi lähes 400 asetta ja yli tonnin patruunoita

Hämeen poliisille syyskuun puolivälissä järjestetyn kansalaiskeräyksen aikana yhteensä myös yli tuhat kiloa patruunoita. Kuvituskuva.
Hämeen poliisille syyskuun puolivälissä järjestetyn kansalaiskeräyksen aikana yhteensä myös yli tuhat kiloa patruunoita. Kuvituskuva.
Julkaistu 27.09.2016 18:53

MTV UUTISET - STT

Hämeen poliisille luovutettiin syyskuun puolivälissä järjestetyn kansalaiskeräyksen aikana yhteensä 369 asetta, poliisi kertoo. Aseista noin puoleen ei ollut tarvittavaa lupaa.

Puolustusvoimien hävitettäväksi lähti yli 1000 kiloa patruunoita sekä 115 kiloa hätäraketteja, ilotulitteita ja muita pyroteknisiä tuotteita.

Keräyksen aikana poliisille sai luovuttaa luvattomia aseita tai räjähteitä ilman rangaistusseuraamuksia. Poliisin mukaan luvattomia aseita on paljon esimerkiksi kuolinpesien hallussa.

Vastaavia keräyksiä järjestetään muutaman vuoden välein. Niiden tavoitteena on estää luvattomien tai huonokuntoisten aseiden ja räjähteiden aiheuttamat mahdolliset vahingot. Suurin osa aseista menee romuraudaksi, mutta muutamia päätyy Riihimäelle poliisin asehallintoyksikköön huutokaupattavaksi.

Lisää aiheesta:

Poliisin keräyksen saldona 152 kiloa patruunoita ja aseita käsikranaateista konepistooliin – Ilomantsissa suostuttiin luopumaan vain yhdestä haulikosta
Kuvat: Suomi-konepistooli, kantopommi, käsikranaatti – poliisin keräyksessä todellisia aseharvinaisuuksia
Poliisin asekeräyksessä yllätys: Luovutettiin ranskalainen kivääri ensimmäisen maailmansodan ajalta
Poliisi kerää luvattomia ja tarpeettomia aseita Helsingissä – räjähteitä ei saa kiikuttaa itse poliisiasemalle
Pohjanmaan poliisin ase- ja räjähdekeräykseen päätyi muutama erikoisuus
Asekeräyksen suosio yllätti poliisin – yli sata haulikkoa asemalle
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:14
    Eläke

    Professori MTV:lle: Eläkeikä nostettava nopeasti yli 70 vuoteen

  • 01:01
    Ihmisoikeudet

    Suomen on puututtava vihapuheeseen ja taattava intersukupuolisten oikeudet, vaatii tuore raportti

  • Eilen23:08
    Pakotteet

    Asiantuntija: Lukoililla on kiire – "Haetaan tietä ulos pakotteista"

  • Eilen23:04
    Teboil

    Pakotteisiin erikoistunut juristi Teboil-uutisista: "Vaikka se olisi mahdollista, helppoa se ei ole"

  • Eilen21:55
    Onnettomuudet

    Ihminen puristui päiväksi traktorin rungon ja renkaan väliin – Palomestari: "Ei ole tullut vastaavaa tapausta koskaan vastaan"