Eva Wahlströmin EM-vastustaja Agota Ilko kohahdutti muutaman viikon takaisella Suomen-vierailullaan saapumalla lehdistötilaisuuteen piikkikoroilla varustetut saappaat jalassaan.
Kengät jäivät hyvin Wahlströmin mieleen ja antoivat hänelle tiettyä mielikuvaa vastustajasta, josta hän ei muuten tiedä juuri mitään.
- Ne olivat nätit kengät. Onhan monilla likoilla sellaiset, jos laittautuu nätiksi, mutta harvemmin, kun mennään urheilupressiin. Ei se kuitenkaan sitä sano, ettei hän osaisi nyrkkeillä. On hauska nähdä sitten, kun ottelu alkaa, kun en tiedä etukäteen yhtään, Wahlström sanoo MTV3.fille.
Kokenut nyrkkeilyvalmentaja Pekka Mäki tietää, että ottelua edeltävien lehdistötilaisuuksien avulla saatetaan yrittää myös hämätä vastustajaa.
- Torstaina nähdään Ilko täällä. Katsotaan, onko naisella ilme muuttunut. Muistan, kun Amin Asikaisen vastustaja Khoren Gevor tuli tänne ensimmäiseen lehdistötilaisuuteen, niin hän oli vähän pulska ja pyöreä. Ajattelin, ettei hän ole kovin paljon treenanneen näköinen. Sitten kun hän tuli punnitukseen ja matsiin, niin mies oli täyttä rautaa, Mäki muistelee.
- Ei todellakaan pidä vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä sillä perusteella, miltä nainen näytti puolitoista kuukautta ennen ottelua. Siellä on varmasti tehty duunia ja ollaan valmiita, Mäki jatkaa.
Eva Wahlströmin EM-ottelu suorana MTV3 MAXilla ja Katsomossa
Eva Wahlström vältteli EM-vyön näkemistä
Wahlström panikoi - "kädet eivät menneet suoriksi"
Boxing Night suorana MTV3 MAXilla ja Katsomo.fissä lauantaina 31.3. kello 19 alkaen.


