Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hallituksen sakset iskivät Finnwatchiin – järjestö paikkasi aukon muutamassa päivässä keräyksellä

1:17Järvenpään lukion nuoret ottivat kantaa leikkauksiin ulosmarssillaKatso myös: Järvenpään lukion nuoret ottivat kantaa leikkauksiin ulosmarssilla.
Julkaistu 14.06.2024 11:22
Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Finnwatch kertoo paikanneensa neljässä päivässä valtion sen avustuksiin tekemät leikkaukset. Finnwatch on järjestö, joka tunnetaan muun muassa verojärjestelyjä, yritysten vastuullisuutta ja toiminnan eettisyyttä koskevista selvityksistään ja paljastuksistaan.

Yli 2 000 ihmistä on osallistunut keräykseen, jonka Finnwatch käynnisti leikkausten vuoksi. 

Kampanjalle asetettu 80 000 euron tavoite on ylitetty kirkkaasti, sillä lahjoituksia on tehty jo yli 92 000 eurolla.

Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio (ps.) ilmoitti maanantaina lakkauttavansa yritysvastuujärjestö Finnwatchin tärkeimmän julkisen rahoituskanavan tämän hallituskauden ajaksi.

– Olemme häkeltyneitä saamastamme tuesta. Koko yhdistyksen historiassa emme ole keränneet näin suurta summaa näin lyhyessä ajassa, sanoo Finnwatchin toiminnanjohtaja Sonja Finér tiedotteessa.

Myös muuta rahoitusta leikattiin

Tavion lakkauttama viestintä- ja globaalikasvatustuki (VGK) on ulkoministeriön hallinnoima hanketuki, jonka yhtenä teema-alueena on yritysvastuu. 

Tuen avulla Finnwatch on tiedotteen mukaan viime vuosina paljastanut muun muassa ihmisoikeusongelmia kaivosteollisuudessa, siirtotyöntekijöiden työriistoa palmuöljytiloilla sekä tuonut esiin vaate- ja tekstiilialan riittämättömiä ilmastotoimia.

VGK-tuen jäädyttäminen on jatkoa kahdelle hallituksen jo aikaisemmin tänä vuonna tekemälle päätökselle, joilla on leikattu Finnwatchin rahoitusta. 

Finnwatchille ei kuluvana vuonna myönnetty myöskään lainkaan ulkoministeriön perusavustusta eikä valtioneuvoston kanslian alle siirrettyä tukea Eurooppa-tiedottamiseen.

Ulkoministeriön perusavustus lakkautettiin sittemmin kokonaan.

Lue myös: Finnwatch: Somevaikuttajat saavat merkittäviä veroetuja yritysjärjestelyillä

Finnwatch: Näihin veroparatiiseihin rikkaat muuttavat Suomesta – "Varakas voi välttää verot kokonaan"

Alkon suosikkiviinien taustalta paljastui järkyttäviä asioita – Finnwatchin raportti julki

Lisää aiheesta:

Sieppi, Vuohensilta, Koistinen, Kulju ja Vatanen – vain yksi perusteli porsaanreiän käyttämistä verosuunnittelussaFinnwatch: Nesteen käyttämän palmuöljyn tuotannossa ihmisoikeusongelmiaHallituksen askel kohti Viron veromallia sai täystyrmäyksen: "Käsittämätöntä keskellä koronakriisiä – tulisi Suomelle erittäin kalliiksi"Syytöksiä lokakampanjasta, somekiehuntaa ja veropolitiikkaa – Finnwatchin #430 miljoonaa -kampanja kuumentaa tunteita, tästä siinä on kyse Finnwatch: Kehitysyhteistyövaroja käytetään verosuunnitteluunJärjestöt: Lidl pimittää tietojaan alihankintaketjusta
Orpon hallitusYhteiskuntaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Orpon hallitus
  • 18:21
    Rakentaminen

    Valtioneuvoston linnan sisäpihan talon saa purkaa

  • 18:01
    Ruotsi

    Orpo joutui Ruotsissa piinapenkkiin – kiperiä kysymyksiä

  • 15:26
    Leena Meri

    Oikeuskansleri: Ministeri Meren eheytyshoitopuheet osin harkitsemattomia

  • Eilen13:40
    Kiinteistökauppa

    Venäläismies yritti ostaa viisi kiinteistöä Suomesta – paljastui Rosatom-yhteys, Antti Häkkänen kielsi kaupat

  • 26.10.06:00
    Asunnottomuus

    Somelääkäri Atte teki karut havainnot kaupungin yöstä: "Nyt on kodittomina jo työssäkäyviä"