Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) ei näe tarvetta sille, että nykyisen eduskunnan tulisi osaltaan käsitellä Nato-jäsenyyttä valmiiksi ennen jäsenyyden ratifiointia Turkissa ja Unkarissa.
Valiokunta on asian käsittelyssä avainasemassa, sillä se laatii aiheesta mietinnön, jonka pohjalta eduskunnan täysistunto lopulta äänestää asiasta. Hallitus antoi esityksen Pohjois-Atlantin sopimuksen hyväksymiseksi eduskunnalle joulukuussa.
– En näe mitä saavutettaisiin sillä, että mietintö tehtäisiin valmiiksi ja että eduskuntakäsittely saatettaisiin loppuun ennen jäsenyyden ratifiointia Turkissa ja Unkarissa. Argumentti odottamaan jättämisen puolesta on se, että prosessin aikana voi tapahtua asioita, joihin valiokunta voi ottaa mietinnössään kantaa, Halla-aho sanoo.
Lue myös: Sälenin turvallisuuskonferenssi alkaa tänään: Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys tapetilla
Halla-ahon ajattelu on samansuuntainen kuin puhemies Matti Vanhasella (kesk.). Vanhanen on ehdottanut, että eduskunta hyväksyisi lakiesityksen lopullisesti vasta, kun puuttuvat ratifioinnit on saatu. Hän on perustellut näkemystään sillä, ettei eduskunta tee lakeja pöytälaatikkoon odottamaan.
2:18
