Halkeamia piipussa
Meille valmistui kesätunturin lämpöhirsitalo maaliskuun lopussa. Komea melkein 200 neliön revontuli-talo on unelmiemme täyttymys. Mutta... erittäin hyvän ja luotettavan muurarin ja urakoitsijan tekemässä piipussa on halkeamia ja paljon, ja tuntuvat lisääntyvän koko ajan. Urakoitsija on tehnyt rakennuspiirustusten mukaan piipun ja käyttänyt siinä 100/500 muurauslaastia, vetonit-tasoitelaastia ja piipputiiliä. Voiko tiilessä olla vikaa? Kuumuus on tietysti kova, koska meillä on puukiuas, varaava takka ja liesi-leivinuuni, mutta eihän sillä pitäisi olla merkitystä...Piippu on tehty reikätiilestä ylös asti, korkeutta piipulla on huimasti, pelkästään yläkerran korkeus on melkein viisi metriä. Tätä asiaa on vaikea selostaa varsinkin näin naisnäkökulmasta, eikä sitä rakentajan vikaakaan kauhiast ole. Mutta siis halkeamat ovat erittäin ilkeän näköiset ja rako on tietysti isompi saunan kiuasta lämmittäessä. Halkeamat ulottuvat jo yläkertaan saakka. Ja onhan tuossa vielä se tärkein eli turvallisuustekijä. Olemme asuneet talossa puoli vuotta, ja urakoitsija sanoi pari kuukautta sitten että katsellaan, ja odotellaan tuleeko halkeamia lisää. Ei oikein ota vastuuta itselleen, kenelle se sitten kuuluu, rakennuspiirtäjälle vai? Urakoitsija kehotti laittamaan piippuun putken (olisiko terästä), joten se kovin kuumuus jäisi sen sisään. Mitä teemme, ja mihin otamme yhteyttä? Kuka vastaa vai me itse?
Ensinnäkin, se kenen talopaketista on kyse, ei liity hormiongelmaasi mitenkään. Suurin syy halkeamiin on siinä, että muurari on muurannut piipun liian "kovalla" laastilla. Kyllä hormin alaosa olisi pitänyt muurata saviuunilaastilla. Tämä kerrotaan jokaisessa asiaa käsittelevässä oppaassa. Silloin tiili ja sauma elävät lämmönvaikutuksesta samalla tavalla, eikä halkeamia synny. Toisaalta kyllä puukiukaalla saa hormin kuin hormin halki, jos lämmityksessä ei käytetä järkeä.
Uusimmat
-
16:03
Selviytyjistä palannut Essi Unkuri purskahti itkuun soittaessaan Viljami-puolisolleen: "Olemme olleet pisimmillään 2,5 viikkoa erossa toisistamme"
-
16:01
MTV seuraa: Leijonien hurja rynnistys tuotti iloisen palkinnon – Sami Vatanen vei Suomen jälleen johtoon
-
15:47
Asiantuntijat varoittavat apinarokon leviämisestä lemmikkeihin: Riskinä infektiokierre villieläimiin ja ihmiseen
-
15:39
Mikä nousu! Sami Vatasen rohkea suoritus vei Leijonat uudelleen johtoon
-
15:35
Nyt kulkee! Suomalaistähti parinsa kanssa puolivälieriin Ranskan avoimissa
-
15:32
Puhdistatko säännöllisesti koirasi hampaat? Kammottava video osoittaa laiminlyönnin seuraukset
-
15:24
Ukraina: Venäjä on menettänyt yhteensä arviolta 30 000 sotilasta – MTV seuraa sotaa
-
15:15
Espoossa on kadonnut 60-vuotias nainen – poliisi julkaisi kuvan
-
15:12
Victoria's Secret maksoi miljoonakorvaukset suljetun rintaliivitehtaan työntekijöille Thaimaassa: "Ennennäkemätön merkkipaalu"
-
15:08
Muhiiko Monacon GP:n aika-ajoissa jättiyllätys? Red Bullin kakkoskuski löi Charles Leclercin
-
15:06
Lauri Marjamäki havaitsi virheen ennen Yhdysvaltojen avausmaalia – Olli Jokiselta ylistys Miro Heiskaselle: "Iso, iso maali"
-
14:50
"Jenkit tuli ovista ja ikkunoista” – Lauri Marjamäeltä tiukka resepti Leijonien peliin
-
14:42
Suomen kurdit toivovat nopeaa ratkaisua Nato-kiistaan, mutta eivät kurdien kustannuksella: "Turkille ei tule antaa pikkusormea"
-
14:33
Leijonille kylmä suihku: tälle ei Jussi Olkinuora mahtanut mitään
-
14:28
Helsinki varautuu jo järein keinoin hurmoksellisiin kiekkojuhliin – vaneriaitaa pystytetään tarvittaessa: "Viime vuosista olemme oppineet"
-
14:26
Verkkolehti Meduza: Venäjä pohtii toista hyökkäystä Kiovaan – "Sota ohi todennäköisesti syksyllä"
-
14:02
Outi Mäenpää vedätti aikoinaan suomalaisjulkkiksia tv-ohjelmassa – muistelee, kuinka päätyi mukaan sarjaan: "Oli ihanaa tehdä tämä työ"
-
14:01
Käytettyjen moottoripyörien kysyntä räjähti – näitä malleja himoitaan nyt
-
13:32
Leijonien vastustaja USA:lle karmea takaisku MM-välieräpäivänä: "Väistämättä pelaa Suomen pussiin"
-
13:31
Analyysi: Koronavirusepidemia on tänä vuonna vienyt ihmisiä sairaalaan ja hautoihin aivan eri tavalla kuin vuosien 2020 ja 2021 aikana
-
Lataa lisää