Hakola Ylelle: "Hyydyin ihan täysin – joku voisi luulla, että kaaduin"

Ristomatti Hakola (2)
Ristomatti Hakola sijoittui sprintissä kuudenneksi.Lehtikuva
Julkaistu 13.02.2018 15:21
Toimittajan kuva

Aleksi Virtanen

aleksi.virtanen@mtv.fi

Ristomatti Hakola sijoittui kuudenneksi sprinttihiihdossa Pyeongchangin olympialaisissa tiistaina. Hakolan mukaan hänen eväänsä oli syöty jo ennen finaalia.

Karsinnan voittanut Hakola oli puolivälierässään toinen ja joutui sen myötä jälkimmäiseen välierään. Aikaa palautumiseen finaalia varten jäi kuusi minuuttia vähemmän kuin esimerkiksi olympiakultaan hiihtäneelle Johannes Hösflot Kläbolle. Ero maalissa oli reilu 20 sekuntia.

- Ei nyt iloisimmat tunnelmat. Hyydyin ihan täysin, sillä jälkimmäinen välierä syö sen verran. Joku voisi luulla, että kaaduin, mutta kyllä minä tulin niin kovaa kuin pystyin, Hakola totesi finaalin jälkeen Ylelle.

Hakola hiihti kärjessä koko välieränsä ajan ja sen vaikutukset iskivät hyvin aikaisessa vaiheessa finaalia.

- Lähdössä ei tuntunut missään, muta alkusuoran jälkeen voisi kai vain sanoa, että en jaksanut. Olin tänään kuitenkin ensimmäistä kertaa elämässäni karsinnan nopein.

Suomen hiihtomaajoukkueen sprinttivalmentaja Olli Ohtonen vihjaili ensi vuonna Seefeldissä hiihdettävien MM-kisojen olevan Hakolalle jo seuraava näytönpaikka.

- Sanoin eilen, että tavoite on tehdä "Hattestadit", eli olla nopein kaikissa erissä ja voittaa kultaa. Karsinnan jälkeen olin pelissä mukana, mutta koitetaan ensi vuonna, Hakola kertoi.

Norjalainen Ola Vigen Hattestad teki kyseisen tempun Sotshissa neljä vuotta aikaisemmin.

Nyt Hakola keskittyy olympialaissa muihin matkoihin.

- Katsotaan mihin valmennus laittaa minut hiihtämään. Odotin sprinttiä puolitoista viikkoa, joten onneksi se on nyt ohi.

Seuraavan kerran miehet pääsevät ladulle perjantaina vapaan hiihtotavan 15 kilometrin väliaikalähtökilpailussa.