Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Haavisto taistelee vielä presidenttikisassa – keskittyy kampanjoinnissaan "vaarallisimpaan asiaan Suomessa"

3:54Sauli Niinistöllä ylivoimainen gallup-johto
Julkaistu 05.01.2018 13:29
Toimittajan kuva

Anu Korhonen

anu.korhonen@mtv.fi

@anukoooo

Vihreiden presidenttiehdokas Pekka Haavisto on Sauli Niinistön vastaehdokkaista ainoa, joka pääsee kannatusluvuillaan yli kymmeneen prosenttiin.

Haaviston kannatus Ylen tuoreen kyselyn mukaan on 11 prosenttia.

– 11 on vakaa numero, mutta vaalipäivän kannatusta on lähes yhtä mahdoton ennustaa kuin säätä.

Haavisto aikoo kiriä Niinistön etumatkaa tulevissa tenteissä kansainvälisissä kysymyksissä sekä rauha- ja ympäristöteemoissa.

– Myös arvokeskustelua käydään varmasti enemmän kuin tähän asti.

Haavisto sai taakseen vasemmistoliitolta enemmän kannatusta (45%) kuin puolueen oma ehdokas Merja Kyllönen (26%).

– Tämä on kiinnostava ilmiö. Uskon, että rauhan kysymykset ja vakava suhtautumiseni ympäristöasioihin ovat vaikuttaneet tulokseen. Täytyy myös muistaa, että presidentinvaaleissa äänestetään henkilöä.

Artikkeli jatkuu videon jälkeen.

1:46Presidenttikisa käyntiin – Niinistö nautti, Vanhanen vauhtiin, Torvalds erottui

Niinistön kärkihaastaja Haavisto uskoo toiseen kierrokseen, vaikka Niinistöllä onkin Ylen kyselyn mukaan 72 prosentin kannatus. Toiselle kierrokselle mennään, jos kukaan ehdokkaista ei kerää ensimmäisellä kierroksella yli 50 prosenttia äänistä.

– Se vaatii kovaa työtä kaikilta ehdokkailta. Itselläni ei ole mitään numerotavoitetta kannatusprosentissa mutta toista kierrosta tavoitellaan. Omat viimeisten viikkojen paukkuni liittyvät Suomen tulevaisuuteen, kuten nuoriin ja syrjäytymiseen, joka on vaarallisin asia Suomessa.

Lisää aiheesta:

Näin Li Andersson uskoo kannattajiensa äänestävän presidentinvaalien toisella kierroksellaLi Andersson: Nostin vasemmistoliitolle tärkeitä aiheitaNäistä lähtökohdista gallupien ykkönen eli Pekka Haavisto starttaa presidenttikampanjansa: "Kestokakkonen"Eeva Lehtimäen kommentti: Vielä ei kannata lyödä vetoa seuraavasta presidentistäMatti Vanhanen 2 prosentin kannatuksestaan Ylen gallupissa: ”Kymmenen prosentin nousu ei voi olla mahdoton tavoite”Sauli Niinistöstä on tullut ilmiö – voiko kannatus tulla alas?
PresidentinvaalitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Presidentinvaalit
  • 17.1.19:59
    Kultainen Venla

    MTV:n vaalituotannolle Kultainen Venla! Tällainen palkittu kokonaisuus oli

  • 02.10.202412:51
    Alexander Stubb

    Tarkastusvirasto haluaa presidenttiehdokkaiden vaalituelle ylärajan – näitä asioita vaalirahailmoituksista selvisi

  • 28.06.202407:24
    Melania Trump

    Asiantuntijoiden raju väite: Melania Trumpin paluu Valkoiseen taloon epätodennäköistä

  • 26.06.202406:38
    Donald Trump

    Demokraatit huolissaan Bidenin johtoaseman kapenemisesta mustien keskuudessa – "Äänestän ennemmin rikollista kuin aasia"

  • 03.06.202406:52
    Iran

    Ex-presidentti yrittää paluuta Iranissa