Viisi vuotta meni ja tässä ollaan. Viimeisiä viedään vaalirahoituskohussa.
Toukokuussa 2008 keskustan tuolloinen ryhmäjohtaja Timo Kalli möläytti Ylen haastattelussa, ettei hän kertonut vaalirahoittajiaan, koska ilmoittamatta jättämisestä ei seuraa mitään. Siitä se alkoi – ja on kyllä seurannut vaikka mitä.
Kohu on ollut valtava ja kokonainen poliittinen kulttuuri on muuttunut. Hyvä niin.
Antti Kaikkonen sai Nuorisosäätiö-jutun päätteeksi viiden kuukauden ehdollisen vankeustuomion, ex-kansanedustajalle Jukka Vihriälälle (kesk.) räpsähti puolitoista vuotta ehdollista. Herrat miettivät tahoillaan, valittavatko tuomioistaan hovioikeuteen.
Poliittisissa piireissä arvioidaan, että Kaikkonen tuskin valittaa, mutta Vihriälästä ei tiedä. Kaikkosen kannalta hankalaa on, että kohu jatkuisi hovioikeuskäsittelyn myötä yhä lähemmäs vuoden 2015 eduskuntavaaleja – ja muuttuisiko tuomio.
Vihriälän osalta moni puolestaan odotti jopa ehdotonta tuomiota, joten valitus hovioikeuteen saattaisi olla melkoista hasardia.
Joka tapauksessa kun hovioikeus tänä keväänä päättää, mitä mieltä se on kokoomuksen Ilkka Kanervalle Nova-jutun yhteydessä langetetusta vuoden ja kolmen kuukauden ehdollisesta tuomiosta, vaalirahakohu alkaa olla elettyä elämää, ja siirtyy yhdeksi varoittavaksi luvuksi yhteiskuntatiedon oppikirjoihin.
Kyynikko sanoo tässä, että ainakaan jatkossa ei parane kärytä.
