Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Häähatut ja brittivärejä vaatteisiin – prinsessafanit matkalla kuninkaallisiin häihin

Julkaistu 24.04.2011 12:00(Päivitetty 27.04.2011 08:51)

William ja Kate -häärekvisiittaa, näyttävästi brittivärein pukeutuneita naisia ja suuria häähattuja. Tästä kaikesta koostuu suomalaisten prinsessahääfanien valmistautuminen prinssi Williamin ja Kate Middletonin hääjuhlaan.

Suomalaiskolmikko ei tyydy katselemaan häitä kotisohvalta, vaan ampaisee lentokoneella jo keskiviikkona kohti Lontoota. Kotiin palataan vasta sunnuntaina. Faniporukka oli lähes samalla kokoonpanolla myös viime vuonna paikan päällä, kun Ruotsin prinsessa Victoria sai Danielinsa.

– Meidän prinsessahääfanitus on varmaan lähtöisin siitä, että kaveriporukallamme on ollut tapana lähettää toisilleen eri maista kuninkaalliskortteja. Se oli alun perin vitsi, joka lähti sitten vähän käsistä, nauraa yksi porukan jäsenistä, Immi Kormi.

Kormin mukaan kaverukset saivat viime kesänä juhliessaan ajatuksen lähteä toteuttamaan kuninkaallisfanitusta Ruotsin häihin. Ja eihän hyvin alkanutta harrastusta kannata lopettaa kesken:

– Olemme ajatelleet, että voisimme aina matkustaa paikan päälle, jos joku kruununprinssi tai -prinsessa menee naimisiin.

Tämän kesän Monacon ruhtinas Albertin heinäkuiset häät jäävät kuitenkin väliin. Kaksi häätapahtumaa niin lähekkäin on jo tällekin faniryhmälle liikaa.

"Miehiä emme huoli mukaamme"

Lontoossa kolmikolla on perjantaiksi selvät suunnitelmat: ensiksi he menevät hääpaikkana toimivan Westminster Abbeyn lähelle ja yrittävät nähdä vilauksen kuninkaallisista vaunuista. Sen jälkeen he menevät katsomaan, kun pari vilkuttaa kansalle Buckinhamin palatsin parvekkeelta. Parvekkeella nähtäneen myös odotettu kuninkaallinen suudelma.

– Ja silloin poksautamme shamppanjapullon.

Kormi ei itse haaveile jo löytyneen prinssinsä kanssa hörhelöisistä prinsessahäistä, vaan kertoo oman tyylinsä olevan lähinnä minimalistinen.

– En oikein tiedä, mikä näissä häissä kiehtoo. Ehkä se, että ne ovat ihastuttavia, todeksi tulleita satuja.

Naisten prinsessahäämatkoille ei miehiä oteta. Eivätkä miehet Kormin sanoin myöskään mukaan lähtisi.

– Kyllä miehiltä aina huvittunutta tyrskähtelyä kuuluu, kun kerromme matkasuunnitelmistamme.

Seuraamme suomalaisten prinsessafanien matkaa aina hääpäivään asti verkkosivuillamme.

Kaikki kuninkaallisista häistä

Elton John ja Beckhamit kuninkaallisten häiden vieraslistalla (23.4.2011)

Häät lähestyvät - Britannia varautuu huligaaneihin ja terroristeihin (23.4.2011)

Häähumu kasvaa: Palatsi näyttää häävieraille parhaat puolensa (23.4.2011)

Näin brittihäät näkyvät MTV3:lla viikon päästä (22.4.2011)

Lisää aiheesta:

Mies kateissa merellä Närpiössä – etsintäoperaatio käynnissäTässä on loton oikea riviNämä kunnat voivat maksaa opintolainaasi pois – jos täytät ehdotSumu yllätti Mikan ja vaimon Nelostiellä – sitten rytisi: "Autoja oli oikealla ja vasemmalla puolella"Sunnuntain ajokeli: Nyt tarkkana!Antti ikuisti keskellä Helsinkiä nököttäneen lapinpöllön: "Parfyymi tuoksui ympärillä"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen23:21
    Pelastusoperaatiot

    Mies kateissa merellä Närpiössä – etsintäoperaatio käynnissä

  • Eilen22:14
    Lotto

    Tässä on loton oikea rivi

  • Eilen20:03
    Työelämä

    Nämä kunnat voivat maksaa opintolainaasi pois – jos täytät ehdot

  • Eilen19:52
    Liikenneonnettomuudet

    Sumu yllätti Mikan ja vaimon Nelostiellä – sitten rytisi: "Autoja oli oikealla ja vasemmalla puolella"

  • Eilen19:14
    Sää

    Sunnuntain ajokeli: Nyt tarkkana!