Mäkihyppääjä Andreas Goldbergerin venkoilu maan vaihtoineen ynnä muineen täytti itävaltalaiset lehdet kuukauden ajan. Eilen illalla Goldberger ja Itävallan hiihtoliitto kuitenkin sopivat, että menneet ovat menneitä. Entinen kansansuosikki palaa synnyinmaansa mäkimaajoukkueeseen.
Goldbergerin seikkailuja seurattiin Itävallassa tarkasti. Hänestä tuli kestouutinen. Pitkään pinnan alla muhineet riidan aiheet Goldbergerin ja liiton välillä putkahtivat esille, kun Goldi tunnusti kokaiinin käytön, sai kilpailukiellon ja alkoi vaatia liitolta erityisasemaa maajoukkueessa. Itävallan hiihtoliitto ei Goldbergerin vaatimuksiin suostunut, ja tämän jälkeen 25-vuotias enkelikasvo alkoi etsiä uutta kotimaata, kunhan oli ensin saanut vahvistuksen oikeudelta, että pääsee varmasti hyppäämään jonkin muun maan väreissä.
Goldberger ei sopivaa uutta maata kuitenkaan löytänyt, ei löytänyt sellaista kotipaikkaa, joka olisi pystynyt hankkimaan mäkihyppääjälle kansainvälisen kilpailulisenssin. Ehtipä nuorukainen olla tovin ilman synnyinmaansa kansalaisuuttakin, kun hän oli saanut Jugoslavian passin. Itävallan laki ei nimittäin tunne kaksoiskansalaisuutta.
Eilen illalla Goldbergerin harharetket saivat onnellisen lopun. Hän ja liiton puheenjohtaja Peter Schröcksnadel kumosivat kilpa-ajaja Niki Laudan ehdotuksesta jopa snapsin sovinnon merkiksi. Sovun synnyn yksityiskohtia ei paljastettu, mutta kaikki on nyt kunnossa, vakuutti Schröcksnadel.
-Kaikki me teemme virheitä. Tärkeätä on, ettei toista virhettä, Goldberger pohti tapahtumia. Sovinto merkitsee sitä, että Goldi saa hypätä maailmancupissa ja osallistua esimerkiksi olympialaisiin, kunhan vain mahtuu joukkueeseen.
(STT-Reuters)