Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Going to Kansas City

Julkaistu 13.05.2002 17:44

Suomi-Kanada, 1998. Ohjaus: Pekka Mandart. Käsikirjoitus: Morrie Ruvinsky, Pekka Mandartin ja Tony MacNabbin tarinan pohjalta. Kuvaus: Pini Hellstedt. Leikkaus: David McLeod. Tuotanto: Pamela Mandart, Lisa Abastado. Pääosissa: Mikko Nousiainen, Michael Ironside, Melissa Galianos

Nousiainen

NousiainenCopyright MTV Oy 2000

Kansainvälisiä yhteistuotantoja haluttaisiin markkinoille enemmän. Suomalais-kanadalainen Going to Kansas City on yksi tällainen. Sen on ohjannut pitkän linjan elokuvamies, ennen lähinnä dokumentteja ohjannut ja tuottanut Pekka Mandart. Going to Kansas City on täyttä fiktiota, vaikka kipinä tarinaan syttyikin Mandartin silmään osuneesta lehtiartikkelista, jossa kerrottiin suomalaisen vaihto-oppilaspojan ja amerikkalaisen työläisperheen tyttären kielletystä rakkaudesta.

Mandartin elokuva lähtee liikkeelle Suomesta, jossa Mikko Vihavainen (Mikko Nousiainen) juhlii lähtöään Amerikkaan lauleskellen Kansas Citystä. Tosiasiassa hän päätyy Canaanin syrjäiseen maalaiskaupunkiin, jossa apulaissheriffi Mike Malone (Michael Ironside) jakaa oikeutta kunnon länkkärityyliin. Kun Mikko ihastuu Malonen somaan tyttäreen Carlyyn (Melissa Galianos), kyttäävä isä tekee kaikkensa tukahduttaakseen nuorten orastavan romanssin. Mutta rakkaus on kieltoja ja ennakkoluuloja voimakkaampaa myös maissipeltojen katveessa, silloinkin kun Mikkoa syytetään traagisesta ampumakohtauksesta ja kun tuppukylän suvaitsemattomuus yltyy suoranaiseksi vainoksi.

Mandart on ottanut elokuvansa aiheeksi sosiaalisen rasismin, rasismin, joka ei pohjaudu ihonväriin, uskontoon, sukupuoleen tai ikään. Canaanissa rasismin syyksi riittää vieras kansalaisuus.Toukokuun lopulla Suomessa pistäytynyt Michael Ironside kertoi, että hänen ja Mandartin yhteistyö sinetöityi keskustelulla, jonka aikana molemmat listasivat omat suosikkiohjaajansa ja -näyttelijänsä. Ironsidella listan kärjessä oli ohjaaja John Sayles; Mandart nimesi ykkösnäyttelijäkseen Sam Shepardin.Nämä esikuvat näkyvät himmeinä lähinnä Pini Hellstedtin ilmavissa kuvissa. Peltojen avaruus ja pikkukaupungin pysähtynyt tunnelma on saatu hyvin vangittua filmille, mutta sen syvempään muukalaisuuden ja elämässä ajelehtimisen kuvaamiseen ei elokuvassa mennä, mikä ei kaiketi ole tarkoituskaan.

Nousiainen ja Melissa GalianosNousiainen ja Melissa GalianosCopyright MTV Oy 2000

Elokuvan rakenne on selkeä kuin dramaturgian harjoitustyö: asioiden esittelystä edetään kasaantuviin ristiriitoihin ja vastoinkäymisiin, jotka sitten kulminaatiohetken jälkeen alkavat purkautua kohti ratkaisua. Rinnalla kuljetellaan väkinäisiä sivujuonia, joilla henkilöiden sanat ja teot motivoidaan puhki: jokaisen menneisyydestä löytyy salaisuuksia, joiden valossa heidän käyttäytymisestään tulee ihmeen loogista. Muutama pinnan alle muhimaan jätetty trauma olisi ollut todentuntuisempaa. Laskelmoivaa draivia on haettu kohtauksella, jossa Mikko viettää kavereineen kapakkailtaa ja nousee lavalle esittämään elokuvan tunnuskappaleen. Kohtaus svengaa Nousiaisen ansiosta, sillä hän on koko jutun sielu. Lisäksi Nousiainen vielä laulaakin hyvin. Joku vähemmän luonteva tyyppi olisi tehnyt kohtauksesta ja koko elokuvasta kertakaikkisen kamalan.

Kansainvälinen yhteistyöhanke on vaikea pala siksi, että lopputuloksen pitäisi vedota vähintään molempien rahoittajamaiden elokuvayleisöihin. Miten kansainvälinen elokuva Going to Kansas City on? Suomalaisesta päähenkilöstä huolimatta siinä ei onneksi ole suomalaisen draamaelokuvan raskassoutuisuutta. Mandart on tehnyt pienen nuorisoelokuvan yrittämättä toteuttaa sen suurempia taiteellisia ambitioita. Vaikka rohkenenkin epäillä elokuvan kansainvälistä vetovoimaa, Suomessa sen uskoisi löytävän nuoren yleisönsä. Nousiaisen karisma vetää varmasti ainakin teinityttöjä puoleensa.

Elokuvaa mainostetaan sanoilla "Mikko Nousiainen läpimurtoroolissaan", mikä nuoren näyttelijän kyvyistä huolimatta on nurinkurista, sillä miten läpimurto voi tapahtua jo ennen elokuvan ensi-iltaa? Voihan se, sillä tuottajilla, sponsoreilla ja tiedotusvälineillä on tapana leipoa tähtiä jo ennen kuin katsojilla on tilaisuus tehdä omat arvionsa. Going to Kansas City on joka tapauksessa ihan siedettävä nuorisoelokuva, jonka käsikirjoituksessa ei ole hurraamista mutta jonka tunnelmassa on virettä.

Teksti: Minna Karila
Kuvat: Buena Vista

Lisää aiheesta:

Pekka Strangilta paljastus uutuuselokuvan kulisseista: "Se johti siihen, että loppupäässä ohjaaja piti korvatulppia"Leikkaukset ajamassa kotimaisen elokuvateollisuuden kriisiin – "Aiheuttaa konkurssiaallon"100 litraa sahtia on Suomen ehdokas Oscarin saajaksiDownton Abbeyn miesnäyttelijöiltä suomalaisfaneille hauskat jäähyväiset, takana 15 vuotta historiallista draamaaDome Karukoskelta ja muilta huippuohjaajilta rajut terveiset Orpon hallitukselle: "Aikoo näivettää oman luomuksensa"Kaija Koo -elokuvan ensimmäinen traileri julki
Elokuvat

Tuoreimmat aiheesta

Elokuvat
  • ti20:55
    Pekka Strang

    Pekka Strangilta paljastus uutuuselokuvan kulisseista: "Se johti siihen, että loppupäässä ohjaaja piti korvatulppia"

  • 14.9.18:00
    Hallitus

    Leikkaukset ajamassa kotimaisen elokuvateollisuuden kriisiin – "Aiheuttaa konkurssiaallon"

  • 12.9.09:55
    Oscar-ehdokkaat

    100 litraa sahtia on Suomen ehdokas Oscarin saajaksi

  • 11.9.18:58
    Downton Abbey

    Downton Abbeyn miesnäyttelijöiltä suomalaisfaneille hauskat jäähyväiset, takana 15 vuotta historiallista draamaa

  • 11.9.18:12
    Dome Karukoski

    Dome Karukoskelta ja muilta huippuohjaajilta rajut terveiset Orpon hallitukselle: "Aikoo näivettää oman luomuksensa"