Ruotsin maastohiihtotähden Frida Karlssonin maailmancup-kausi päättyi turhauttavalla tavalla kotiyleisön edessä Falunissa sunnuntaina.
Karlsson ajautui 20 kilometrin vapaan yhteislähdössä kolariin Norjan Astrid Öyre Slindin kanssa vajaan 14 kilometrin kohdalla. Seuraus oli se, että Slindiltä katkesi sauva, Karlssonilta molemmat.
LUE MYÖS: Tähtihiihtäjä takoi huimat ennätysrahat!
LUE MYÖS: Ruotsilta emämunaus kotiyleisön edessä – hiihtotähdet kiehuivat
Karlsson sai melko nopeasti uudet sauvat, mutta joutui vaihtamaan ne vielä uudestaan, ja niiden asentaminen otti myös oman aikansa. Ruotsalainen jäi kärjestä noin 20 sekunnin päähän, ja oli lopulta vasta 15:s, reilut 32 sekuntia voittaja Jessie Digginsistä. Kolarikaveri Slind ylsi kahdeksanneksi.
– On valtavan surullista nähdä, ettei Frida pysty taistelemaan palkinnoista tänään, Ruotsin Viaplayn asiantuntija Anna-Karin Strömstedt vaikeroi Aftonbladetin mukaan.

