Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Ferrarin vaikea testata ensi kauden muutoksia

Sebastian Vettelin Ferrari työnnetään lähtöruudukkoon (arkistokuva).
Sebastian Vettelin Ferrari työnnetään lähtöruudukkoon (arkistokuva).2015 Getty Images
Julkaistu 03.11.2015 13:18

MTV SPORT

Ferrari-tallilla on loppukauden kisoissa vaikeuksia testata kattavasti autonsa voimayksikössä ensi kauden kehitysosia, katsoo MTV Sportin F1-tekniikka-asiantuntija Ossi Oikarinen.

Ferrarin tavoitteena on testata kauden 2016 voimayksikköön tehtäviä uudistuksia jo tämän kauden kisoissa. Yksi merkittävimmistä muutoksista on voimanlähteen uudelleen muotoiltu moottorilohko. Talli tähtää muutoksilla auton takaosan aerodynamiikan kohentamiseen.

Ferrarin oli tarkoitus testata ensi kauden komponentteja jo Austinissa, mutta uusien osien kehitystyön aikataulu venyi odotettua pidemmäksi. Oikarinen uskoo italialaistallin voimanlähteestä löytyvän kuitenkin jo ensi kauden uudistuksia.

- Muutoksia pystyy tekemään vain sääntöjen puitteissa. Niitä muutoksia on jo ihan varmasti tehty, että siellä on vuoden 2016 moottorissa käytettäviä juttuja. Miten pitkälle se moottori on samanlainen kuin vuoden 2016 moottori, sen tietävät vain Ferrarin ihmiset, eivätkä he kerro sitä ulospäin, Oikarinen kommentoi.

- Ihan varmasti moottoria kehitetään ja viedään eteenpäin niin paljon kuin säännöt sallivat. Kun MM-taistelu on mennyttä, voidaan ottaa enemmän riskejä ja kokeilla, Oikarinen jatkaa.

Tehokasta kehitystyötä loppukauden kisoissa on muutosten laajuudesta johtuen kuitenkin vaikea toteuttaa.

- Silloinhan, jos lohko tehdään uusiksi, se tarkoittaa usein myös runkomuutoksia. Siinä voi hyvin nopeasti käydä niin, että tarvitaan erilainen öljytankki. Silloin aletaan puhua niin isosta muutoksesta, että se ei välttämättä onnistu tämän vuoden auton rungossa, Oikarinen sanoo.

- Aina punnitaan, miten paljon siitä on hyötyä ja paljonko se maksaa. Onko järkeä käyttää suunnitteluresursseja ja rahaa siihen, että tekee autoon myös ensi vuoden moottorin mukaisen rungon?

Lisää aiheesta:

Jari-Matti Latvala häkeltyi MM-rallin jättimuutoksista – lajin mullistava velvoite hämmentää: "Vähän erikoinen asia"Tältä McLarenin uusi F1-auto näyttää – Ossi Oikarisen huomiot isossa sääntömuutoksessa: "Silmiinpistävää"F1-tallit tekivät oman tulevaisuutensa kannalta todella merkittävän ratkaisun – asiantuntija kehuu kypsää päätöstä: "Tässä ei ole kyse siitä, kuka hyötyy tai voittaa"Mercedeksen F1-keksintö kielletään vuoden päästä: kopiointia pohtivat tiimit törmäävät heti useampaan ongelmaanF1-tiimillä iso urakka: uusi moottori ei sovi vanhan paikalleAuttaako Ferrarin jousitusmuutos Räikköstä? – ”Suuremmat vaikutukset katteiden alla”
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"