Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Ferrari-pomolta karua tekstiä tallin tilanteesta: "Palaamme voittajiksi kaudella 2022"

Julkaistu 28.07.2020 18:41
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

@feliksheikkinen

Ferrarin puheenjohtaja John Elkann sanoo Gazzetta Dello Sportin haastattelussa, että valmistajan F1-talli ei voi olla kilpailukykyinen kuin vasta kaudella 2022.

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Britannian GP suorana 31.7.-2.8.
Pe: 1. harjoitukset klo 12.55, 2. harjoitukset klo 16.55
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Britannian GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Elkann antaa täyden luottamuksensa tallipäällikkö Mattia Binottolle vaikean alkukauden jälkeen.

– Luomme tänään perustan kilpailullisuudelle ja palaamme voittajiksi kaudella 2022, kun säännöt muuttuvat. Olen varma siitä. Binottolla on ominaisuudet ja kyky aloittaa uusi voittojen aikakausi, Elkann sanoi.

Vuoden 2018 heinäkuussa vakavasti sairastuneen Sergio Marchionnen tilalle Ferrarin puheenjohtajaksi noussut Elkann nostaa esiin, että Binotto oli mukana Ferrarilla, kun talli hallitsi sarjaa 2000-luvulla Michael Schumacherin, tallipäällikkö Jean Todtin ja teknisen johtajan Ross Brawnin kanssa.

– Meillä on pitkä matka edessämme. Kun Todt aloitti historiallisen mestaruusputken vuonna 2000, olimme olleet ilman kuljettajien mestaruutta kaudesta 1979 lähtien. Siinä kului aikaa, saapumisvuodestaan 1993 siihen, kun Ferrari oli jälleen voitokas. Tärkeä asia on tehdä töitä radalla sekä sen ulkopuolella, tuoden yhtenäisyyttä ja tasapainoa, kun rakennamme haluamaamme Ferraria askel askeleelta, Elkann kertoi.

Ferrarin auto on ollut kierroksella reilun sekunnin hitaampi kuin Mercedeksen, joka on voittanut kaikki tämän kauden kolme osakilpailua. Talli on viidentenä valmistajien MM-pisteissä. Paras sijoitus on ollut Charles Leclercin toinen sija avauskilpailussa. Toisessa kisassa Leclerc ja Sebastian Vettel kolaroivat heti alussa keskenään ja kolmannessa Vettel toi ainoat MM-pisteet kuudennella tilallaan.

– Emme ole kilpailullisia tänä vuonna auton suunnitteluvirheiden vuoksi. Meillä on ollut useita rakenteellisia heikkouksia, jotka ovat olleet olemassa pitempään auton aerodynamiikassa ja dynamiikassa. Olemme menettäneet myös moottorin tehoa, Elkann totesi.

– Todellisuus on se, että automme ei ole kilpailukykyinen. Näitte sen radalla ja tulette näkemään sen uudestaan, Elkann jatkoi.

Elkann kertoi, että Ferrari tuki päätöstä siirtää sääntöjen voimaantulemista koronaviruksen takia kaudelle 2022. Hän myöntää kuitenkin, että päätöksellä on suuria negatiivisia vaikutuksia Ferrarille, koska ensi kaudella ajetaan samoilla autoilla.

– Valtavia, sillä olemme aloittaneet tämän kauden niin huonosti. Meidän täytyy olla realisteja ja tietoisia auton rakenteellisista heikkouksista, joiden kanssa olemme eläneet vuosikymmenen ajan, Elkann sanoi.

Lisää aiheesta:

Ferrarilla maalaillaan jo synkkiä kuvia alkavasta F1-kaudesta: "Tiedän sen realistina"Ferrari on jo rakentanut ”pelastuskeinon” katastrofiinsa – suora vaikutus myös Kimi Räikkösen talliinMercedes-pomo kyseenalaistaa Ferrari-leiristä kantautuneet poikkeukselliset kommentit – "Onko todella mahdollista?"Ferrarin jättävä Sebastian Vettel joutui kiusallisen kysymyksen eteen: "En tiedä, mitä sanoa"Mitä ihmettä Ferrarin F1-autolle tapahtui lyhyessä hetkessä? Charles Leclerc kertoo oivallusten johtaneen nopeaan muutoksen tuloksissaanWilliams-tallipomolta karua vuodatusta: "Kivuliasta, kauheaa, sielua tuhoavaa"
F1FerrariUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa

  • 12.9.22:11
    Valtteri Bottas

    Lewis Hamilton: Upeaa puhetta Valtteri Bottaksesta