Ferrarin tallipäällikkö Maurizio Arrivabene tyrmäsi väitteet, että Sebastian Vettelillä olisi ollut vaikutusta tallin päätöksessä korvata Kimi Räikkönen ensi kaudella Charles Leclercilla.
MAINOS
F1-kausi suorana C Morella – Singaporen GP viikonloppuna
Lauantai: Harjoitukset klo 12.55, aika-ajo klo 15.55
Sunnuntai: Singaporen GP klo 15.00, ennakkotunnelmat klo 13.30!Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.
Kun Arrivabeneltä kysyttiin, oliko Sebastian Vettelin mielipiteellä painoarvoa päätöksessä, antoi Arrivabene ytimekkään vastauksen. Hänen mukaansa kuljettajilta ei kysytä.
– Sebastian on kuljettajamme. Ei tallipäällikkömme, Arrivabene selvensi Sky Sportsille Singaporessa perjantaina.
Arrivabenen mukaan kuljettajavaihdos perustuu pitkäjänteiseen suunnitelmaan, jonka rakentaminen oli tallin johdon vastuulla.
– Työni on tarkkailla tilannetta, keskustella pomojeni kanssa, ja työstää pitkäjänteistä suunnitelmaa. Kun puhumme pitkäjänteisestä suunnitelmasta, kuuluu päätös tallin johdolle eikä kuljettajalle.
