Ferrarin puheejohtaja Sergio Marchionne kertoo F1-sarjan omistajan Liberty Median muuttaneen asennettaan kauden 2021 sääntömuutoksiin.
Video: Pitstop-ohjelmassa käytiin läpi Azerbaidzhanin GP:n puheenaiheet.
MAINOS
F1-kausi vain C Morella!
Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.
Tilaa C More tästä ja varmista paikkasi F1-eturivissä!
Marchionne on uhannut useaan kertaan Ferrarin voivan jättää kuninkuusluokan, mikäli tulevaa sääntöuudistuspakettia ei toteuteta Ferraria miellyttävällä tavalla.
Ferrarin ja Liberty Median pelättiin ajautuvan avoimeen sotaan, mutta Marchionnen tuoreet kommentit antavat ymmärtää, että sarjan kulisseissa on saatu aikaan liennytystä.
- Olen rohkaistunut nähtyäni muutoksen siinä asenteessa, millä tavalla he ovat ennustaneet kauden 2021 muutoksia. Suurin muutos on tapahtunut siinä, että he tunnustavat sen tosiasian, että moottorisääntöjen tulisi kuvastaa lajin luonnetta. Emme voi yksinkertaistaa moottorikehitystä vain siksi, että saamme mukaan uusia tulokkaita, Marchionne kommentoi uutistoimisto Reutersin mukaan.
