Fernando Alonsolta kovaa vihjailua – F1-kärkitalli halusi värvätä hänet kesken viime kauden
F1:n kaksinkertainen maailmanmestari Fernando Alonso palaa autourheilun kuninkuusluokkaan ensi kaudella. Alonson mukaan häntä houkuteltiin takaisin F1-sarjaan jo viime kesänä.
Alonso solmi muutama viikko takaperin sopimuksen Renaultin, eli tulevan Alpinen kanssa. Alonso ajaa ranskalaistallissa kaksi seuraavaa kautta.
– Puhuin useiden tiimien kanssa, mutta Renault oli se, jonne hamusin, Alonso sanoo Motorsport.com:n hollanninkieliselle sivustolle.
Alonson mukaan hän haluaa viedä Renault-Alpinen keskikastista huipulle.
Espanjalaiskonkari teki myös kovan paljastuksen ”muista talleista”.
Alonson mukaan yhteydenotot alkoivat jo viime kaudella.
– Ensimmäinen puhelu tuli kesällä 2019, kun minulta kysyttiin, että olenko jo kyllästynyt sapattivapaaseen. Elokuussa 2019 tietty talli halusi vaihtaa kuljettajaansa, mutta en halunnut silloin hypätä mukaan kuudeksi kuukaudeksi, Alonso totesi.
Vaikka Alonso ei suoraan myöntänytkään, vihjailu kohdistui enemmän kuin vahvasti Red Bulliin.
Elokuussa 2019 Red Bull siirsi Pierre Gaslyn Toro Rossolle, josta toiseen suuntaan matkasi Alexander Albon. Gasly oli ollut suurissa vaikeuksissa Max Verstappenin rinnalla.
Sama on toistunut nyt Albonin kohdalla. Viime viikkojen aikana spekulaatiot ovat kohdistuvat siihen, että jatkaako Albon enää ensi kaudella Red Bullilla.
Uusimmat
-
13:52
Hirvonen ja Herola takaa-ajajiksi yhdistetyn ladulle: "Kyllä se töitä teettää paljon"
-
13:45
MTV seuraa: Kalle Rovanperä iski huiman päätöksen päivälle! Yllättävä ongelma pakotti kartturin huutamaan nuotit
-
13:45
Helsingissä ilmoitettu tälle päivälle lukuisia Navalnyihin liittyvää mielenosoitusta
-
13:35
Vihreiden toimisto Oulussa joutui häkellyttävän ilkivallan kohteeksi – julkisivuun töhrittiin hakaristi ja uhkaava viesti
-
13:30
Tämä muusikko on lukuisten suomalaisten hittien takana – muistatko vielä Kuningasidean herkkä-äänisen Väinön?
-
13:30
Navalnyin tukiprotesteja hajotettu Venäjällä, lähes 200 ihmistä otettu kiinni – protestit jatkuvat ympäri maata: "Navalnyi ei pelkää, emmekä pelkää mekään!"
-
13:27
Kolme henkilöä löydettiin kuolleena yhdysvaltalaistalosta – taloa piiritettiin tuntien ajan
-
13:17
Kerttu Niskanen paljasti Therese Johaugin terveiset ja nauroi leveästi – tämä tilasto kertoo mykistävästä ylivoimasta
-
13:15
Murheellinen uutinen Lahteen: Ryan Lasch jättää Pelicansin
-
13:03
Tältä näyttää huippumenestyneen Tuure Boeliuksen luksusasunto! Kertoo, miten kateus näkyy hänen elämässään
-
13:01
Krista Pärmäkosken ja Kerttu Niskasen harmitus kohdistui samaan asiaan yhdistelmäkilpailun jälkeen: "Melkoista sählinkiä"
-
12:58
Tomas, 28, muutti ruokavaliotaan radikaalisti – uskomaton muodonmuutos!
-
12:29
Yle: Rehn ei ole sulkenut pois presidenttiehdokkuutta – "Kunkin pitää miettiä, millä tavalla mielekkäimmin pystyy Suomen parhaaksi toimimaan"
-
12:21
AstraZenecan toimitusvaikeudet uhkaavat lykätä joukkorokotuksia Suomessa
-
12:14
Therese Johaug mykistävän ylivoimainen Salpausselällä – Pärmäkoski hurjassa kirikamppailussa
-
12:12
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Lähes 420 uutta koronatartuntaa, HS: Joukkorokotukset uhkaavat lykkääntyä toimitusvaikeuksien vuoksi
-
12:11
Suomessa on todettu 419 uutta koronatartuntaa
-
12:09
Sebastien Ogier kritisoi Toyota-johdon tekemää virhettä: "Minulla oli sellainen tunne aamulla – en valitettavasti kuunnellut sitä"
-
12:06
Mikko Töyssy kanavoi sketsihahmonsa kautta lapsuuden unelmaansa: "En usko, että tarvitsee nyt lähteä kyllä merta edemmäs tuolla asulla"
-
12:02
Taapero sai mustelmia ja nenäverenvuotoja ilman näkyvää syytä – testit paljastivat, että Sophiella oli syöpä: "Emme voineet uskoa sitä"
-
Lataa lisää