FC Lahden vahva syysvire Jalkapalloliigassa sai jatkoa sunnuntaina, kun joukkue haki 2-1-vierasvoiton Pietarsaaren Jarosta. Sarjapaikkansa puolesta taisteleva kotijoukkue Jaro ei kuitenkaan antautunut taistelutta ja hallitsi peliä ajoittain selvästi.
Ottelu alkoi lahtelaisten hallinnalla, mutta ensimmäisen puoliajan edetessä Jaro sai peliä jatkuvasti paremmin haltuunsa. Kotijoukkue uhkasi FC Lahden maalia etenkin monista erikoistilanteista, mutta huippuvaarallisia paikkoja ei kuitenkaan nähty.
Juuri ennen taukovihellystä, 45. minuutilla, Jaro sai kylmää vettä niskaansa, kun FC Lahden Rafael viimeisteli avausmaalin komean yksilösuorituksen päätteeksi. Toinen puoliaika kulki pitkälti samaa kaavaa kuin ensimmäinenkin. Vieraat hallitsivat jakson alkua ja Rafael vei 56. minuutilla joukkueen jo kahden maalin johtoon.
Tämän jälkeen Jaro tuli jälleen vahvasti ja painoi pelin väkisin lahtelaispäätyyn. Palloon maalia ei saatu kuitenkaan kuin vasta 88. minuutilla. FC Lahden Heikki Haara kaatoi Jaron Toni Junnilan rangaistusalueella ja Mikko Paatelainen laukaisi rangaistuspotkusta kavennuksen. Tasoitukseen saakka Jaron taito ei kuitenkaan riittänyt.
- Peli ei ollut niin hyvää kuin parissa aiemmassa ottelussa. Toisaalta Jaro pelasi vähän riskilläkin ja onnistui saamaan otetta pelistä. Voitto kuitenkin lämmittää ja tietysti myös nousu viidennelle sijalle sarjataulukossa, FC Lahden joukkueenjohtaja Mika Viljanen sanoi.
FC Lahti ohitti voittonsa myötä TPS:n. Jaron tilanne taulukon toiseksi viimeisellä sijalla säilyi muuttumattomana, kun myös muut sarjataulukon peräpään joukkueet kärsivät sunnuntaina tappion.
Jaro - FC Lahti 1-2 (0-1)
45. Rafael 0-1
56. Rafael (Konsta Hietanen) 0-2
88. Mikko Paatelainen 1-2 rp.
Jaro:
Jani Viander, Jani Sarajärvi, Juha Luoma, Jimmy Wargh (v), Piracaia (66. Björn-Erik Sundqvist), Mikko Paatelainen, Mahmod Hejazi (46. Sasa Stevic, v)), Jonas Portin (v), Boris Lucic, Niklas Storbacka, Toni Junnila (88. Jonas Emet).
FC Lahti:
Michal Slawuta, Heikki Haara (v), Mikko Hauhia, Jarkko Koskinen, Toni Järvinen (v), Tommi Kautonen (v), Christian Sund (90. Eero Korte), Niko Leppänen, Rafael, Ville Taulo (75. Antti Pehkonen), Konsta Hietanen (57. Pekka Kainu).
Erotuomari: Ville Järvenpää.
Yleisöä: 2113.
(MTV3-STT)