Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Farssi jatkuu: Länsimetrossa liukuporrasmoka – kulkusuuntaa jouduttiin vaihtamaan pääteasemalla

Matinkylän metroaseman liukuportaiden kulkusuunta osoittautui epäkäytännölliseksi.
Matinkylän metroaseman liukuportaiden kulkusuunta osoittautui epäkäytännölliseksi.Lehtikuva
Julkaistu 09.01.2018 17:53

MTV UUTISET

Matinkylän metroaseman liukuportaiden kulkusuuntaa on vaihdettu, sillä aiempi järjestely oli ongelmallinen etenkin ruuhka-aikoina. Liukuportaisiin jouduttiin jopa jonottamaan.

Matinkylän metroasemalla on toistaiseksi käytössä vain yksi sisäänkäynti, johon nähden liukuportaiden kulkusuunta on osoittautunut epäkäytännölliseksi.

Aiemmin metrolaiturille saapuvien ja sieltä lähtevien matkustajien kulku risteytyi laituritasolla, kun metrolaiturille saapuvasta metrosta matkustajat joutuivat kulkemaan vastakkaisella puolella oleviin liukuportaisiin päästäkseen ylös.

Liukuportaisiin jouduttu jonottamaan

Tilanne on ollut hankala myös siksi, että aseman matkustajamäärät ovat kasvaneet liityntäliikenteen alkamisen jälkeen, ja aseman liukuportaisin joutuu ruuhka-aikoina jonottamaan.

Liukuportaiden kulkusuuntaa on nyt vaihdettu, jotta matkustajien tiet eivät risteäisi ja kulku metroon ja metrosta ulos sujuvoituisi, tiedottaa HKL.

Jatkossa liukuportaista vasemmanpuoleinen vie alas laituritasolle samalle puolelle, josta metro lähtee idän suuntaan. Kaksi oikeanpuoleista liukuporrasta laiturilta kulkee ylös lippuhallitasolle.

HKL:n mukaan tilanne tulee helpottumaan, kun länsimetron jatke Kivenlahteen aikanaan valmistuu. Myös aseman toisen sisäänkäynnin käyttöönoton odotetaan parantavan tilannetta ainakin osittain.

Toinen sisäänkäynti avataan, kun aseman ympäristön rakennustyöt valmistuvat.

2:04Länsimetro sai väen liikkeelle - paisuneitakin kustannuksia pidetään sijoituksena

7:20Länsimetro joutui tositestiin kun työmatkaliikenne alkoi

Lisää aiheesta:

Tämä kuva kertoo kaiken katkaistun metroliikenteen hirmuruuhkistaKeskustan katkaissut remontti yllätti osan metromatkustajista täysin, liikkumista asemilla rajoitettiin: "Nyt täytyy luovia"Suomen pisimmät ja syvimmälle menevät liukuportaat valmistuvat Espooseen – uusi metroasema on kooltaan kuin kauppakeskus maan allaMetroliikenne seisahtaa lähes koko Helsingissä viikonlopuksiTämä kuva Espoon Matinkylän metroasemalta konkretisoi länsimetron aamuruuhkat: Ihmiset kuin sillit suolassa!Metro ajaa epäsäännöllisin vuorovälein – Tapiolan asemalla tekninen vika
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:30
    Sanna Marin

    Marin-kohut menivät paikoin yli, Sipilää suojattiin medialta kuin "lapsikuningasta" – toimittajat arvioivat ministereiden kohtelun

  • 06:00
    Mielenterveys

    Marrasväsymys uuvuttaa suomalaisia – "Älytöntähän tämä on"

  • 05:35
    Sote

    Lappilaiset osoittavat mieltään Eduskuntatalolla

  • 01:30
    Asuntokauppa

    Suomessa tehtiin lokakuussa eniten asuntokauppoja yli kolmeen vuoteen

  • Eilen22:45
    Huumeet

    Miten Suomen huumeongelma ratkaistaan? Asiantuntija iskee tiskiin neljä asiaa