Alfa Romeon Kimi Räikkönen oli upeasti kuudenneksi nopein Australian GP:n toisissa harjoituksissa. Hän jäi kärkiajan kellottaneelle Lewis Hamiltonille 0,972 sekuntia.
MAINOS
Koko F1-kausi C Morella!
Australian GP suorana 15.-17.3.
La: 3. harjoitukset klo 04.55, aika-ajot klo 07.55, ennakkotunnelmat klo 07.00
Su: Australian GP klo 07.10, ennakkotunnelmat klo 06.00Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa!
Suomalaiskuski oli vain 0,099 sekuntia viime kauden tallikaveriaan Sebastian Vetteliä hitaampi. Ferrari-kuski oli joukon viidenneksi nopein.
BBC:n F1-toimittaja Andrew Benson vertaili Twitterissä tallien välisiä voimasuhteita ja paljasti epäuskonsa siihen, että Räikkösen ja Vettelin välinen ero kertoisi paljon Alfa Romeon ja Ferrarin välisistä voimasuhteista lauantain aika-ajossa.
– Uskooko joku, että Vettel on aika-ajovauhdissa Ferrarilla vain 0,1 sekuntia Alfa Sauberin Räikköstä nopeampi? Hän oli tavallisesti paljon nopeampi, kun he ajoivat samalla autolla, pohti Benson.

