Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-tallipomo: Ecclestonen lähtö mahdollisuus koko sarjalle

Monisha Kaltenborn ja Bernie Ecclestone Sao Paulossa marraskuussa 2015.
Monisha Kaltenborn ja Bernie Ecclestone Sao Paulossa marraskuussa 2015. 2015 Getty Images
Julkaistu 01.02.2017 15:34

MTV SPORT

F1-sarjassa kilpailevaa Sauber-tallia johtava Monisha Kaltenborn toivoo kuninkuusluokan uuden kaupallisen omistajan Liberty Median sallivan talleille aiempaa enemmän vapauksia.

Bernie Ecclestone syrjäytettiin viikko sitten formulasarjan toimitusjohtajan tehtävistä. Kaltenborn toivoo Ecclestonen lähdön merkitsevän myös sarjalle uuden ajan alkua.

- Ecclestonen lähtö on käännekohta formula ykkösille. Näen tämän helpotuksen sijaan enemmänkin mahdollisuutena koko sarjalle. Kyseessä on iso muutos, kun kaikesta aiemmin päättänyt henkilö ei enää olekaan mukana, Kaltenborn kertoi itävaltalaisen ORF-kanavan Sport am Sonntag -ohjelmalle.

Ecclestone määräsi tiukasti sarjan televisio-oikeuksien käytöstä. Kaltenborn toivoo Liberty Median antavan talleille tässä asiassa enemmän liikkumavaraa.

- Tallina emme esimerkiksi voi käyttää liikkuvaa kuvaa omasta autostamme kisassa – missään mediassa. Nyt tärkeintä on, että pääsemme lähemmäs faneja ja että kykenemme kommunikoimaan.

Kaltenborn on kritisoinut jo pitkään F1-sarjan epätasa-arvoista tulonjakoa. Uusi toimitusjohtaja Chase Carey on jo kertonut asian olevan yksi työlistan tärkeimmistä.

- Näen tämän pohjimmiltaan positiivisena asiana, mutta en ole myöskään niin naiivi, että uskoisin kaiken nyt muuttuvan. Meillä on vielä pitkä matka edessämme, mutta nyt olemme lupaavassa ympäristössä, mistä kuuluu kiitos uusille omistajille, Kaltenborn totesi.

Lisää aiheesta:

Ferrari-pomo kiittelee F1-omistajien asennemuutosta: “Voimme aloittaa järkevät keskustelut”F1-pomo muistuttaa Ferraria: “Fanien etu tulee ensimmäisenä”Tuleeko Ferrarin entinen superkaksikko toimeen F1-johdossa? – "Sellainen viesti olisi väärä"F1-johtovastuuta jaettava – "Berniekin tietää olevansa kuolevainen"Ecclestone tyrmää huhut vallanvaihdosta: "Olen yhä toimitusjohtaja"Nyt puhuu F1:n uusi pääjehu: Nostan lajin uudelle tasolle
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen18:43
    Urheilu

    Vahvistus: Max Verstappenin tallikaveri valittu

  • ma17:10
    Kimi Antonelli

    Raju seuraus F1-kiistasta: Nuorelle kuskille satoi tappouhkauksia

  • ma16:24
    Red Bull

    Lehti: Tässä on Max Verstappenin uusi tallikaveri

  • ma07:54
    F1-tulokset

    F1-kausi 2025: MM-pisteet ja tulokset

  • ma07:09
    Urheilu

    Red Bullilta karua vihjailua Mercedeksestä – Toto Wolff raivostui: "Kuinka aivoton voi olla?"