Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-tallipomo antanut positiivisen koronanäytteen

Williams-pomo Jost Capito on antanut positiivisen koronanäytteen Saudi-Arabian GP:n alla.
Williams-pomo Jost Capito on antanut positiivisen koronanäytteen Saudi-Arabian GP:n alla.xpbimages.com
Julkaistu 02.12.2021 12:42
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

@feliksheikkinen

Formula ykkösten Williams-talli tiedotti torstaina, että tallipäällikkö Jost Capito on antanut positiivisen koronanäytteen Saudi-Arabian GP:n alla.

LUE MYÖS: Fernando Alonso sekoitettiin Kimi Räikköseen kiusallisella tavalla – paikkausyritys meni aivan yhtä poskelleen

Jost noudattaa nyt Yhdistyneen kuningaskunnan (UK) terveysviranomaisten suosituksia. Testituloksella ei ole vaikutusta Williamsiin, joten tiimi jatkaa työskentelyä sovittuun tapaan.

F1-sarjaa on jäljellä kaksi osakilpailua, joista seuraava on luvassa viikonloppuna. Saudi-Arabiassa ajetaan ensimmäistä kertaa F1-sarjaa. Jeddahin rata on nykyisen kisakalenterin toiseksi pisin. Sillä on mittaa 6,175 kilometriä. Pisin on Span rata (7,004).

Kauden toiseksi viimeiseen osakilpailuun lähdetään jännittävistä asetelmista, sillä MM-sarjaa johtavan Red Bullin Max Verstappenin ja toisena olevan Mercedeksen Lewis Hamiltonin ero on kahdeksan pistettä. Valmistajien MM-sarjassa eroa on viisi pistettä Red Bullin ja Mercedeksen välillä.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas lataa raakaa tekstiä F1-tallistaanRed Bullin F1-neuvonantaja lyttää Ferrarin maanrakoon – "Käy meitä sääliksi"Ferrari-pomolta selvä kanta tallimääräyksistä mestaruustaistossaOnko 346 F1-startin Kimi Räikkönen jopa vähän innostunut? – "Pitää hommat raikkaana" F1-talleilla erikoinen ongelma Brasiliassa – Lewis Hamilton joutui levittelemään käsiään piinapenkissäPitkä vääntö sai pisteen: F1-hylkäys pysyi voimassa
F1WilliamsUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 11:51
    Valtteri Bottas

    Mercedes-tähti sivussa – Valtteri Bottas mukaan F1-viikonloppuun?

  • Eilen18:27
    Mercedes

    Mitä Mercedeksellä oikein tapahtuu? F1-piirit ihmeissään – "Toto Wolff ei pidä Valtteri Bottasta minään"

  • Eilen11:35
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottakselle kunniatehtävä – F1 palaa tuttuihin maisemiin

  • ti20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • ti10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"