Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-kuskit vaativat FIA:lta toimia – tämä kaaos on vältettävä jatkossa

Australian GP:ssä tuli paljon romua, kun autot lähetettiin uudelleen matkaan lähtöruudukosta aivan kisan lopussa.
Australian GP:ssä tuli paljon romua, kun autot lähetettiin uudelleen matkaan lähtöruudukosta aivan kisan lopussa.xpbimages.com
Julkaistu 07.05.2023 20:19
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

F1-kuljettajat ottivat Yhdysvaltain Miamissa perjantaina pitämässään kokouksessa selvän kannan lähtöruudukosta tehtävien uusintalähtöjen vähentämiseksi, uutisoi Autosport-lehti.

Kuskit vaativat Kansainväliseltä autoliitolta FIA:lta muutosta kisojen lopussa tulevien keskeytysten hoitamiseen. Viime vuosina on siirrytty yhä useammin punaisten lippujen jälkeen lähtöruudukosta tapahtuviin uusintalähtöihin, mutta kuskien mukaan tämä ei aina ole hyvä ratkaisu.

Perjantain palaverissa nousi Autosportin mukaan esiin tapaus kauden kolmannesta kisasta Australian Melbournesta, jossa kisa käynnistettiin aivan loppuvaiheessaan uudelleen lähtöruudukosta. Seurauksena oli useita ulosajoja, joissa oli todellinen suuronnettomuuden riski.

LUE MYÖS: "Shown puolesta se on hyvä" – katastrofaalista uusintalähtöä Viaplaylle kommentoinut Valtteri Bottas ei yllättynyt romurallista

Kuskien mukaan loppuvaiheessa kisaa radalla on jo niin paljon irtokumia, ettei ajolinjan ulkopuolella ole turvallista ajaa. Siksi uusintastartit olisi tässä vaiheessa viisainta tehdä turva-auton takaa.

– Uskon, että tulimme kaikki siitä yhteisymmärrykseen, koska radalla on paljon kumin paloja ajolinjan ulkopuolella. Se antaa aika epäreilun mahdollisuuden sisäpuolella oleville, ja mahdollistaa kaaoksen, Mercedes-kuski George Russell kommentoi Autosportille.

Russellin mukaan kuskeista valtaosa halusi kiellon ruudukkostarteille, kun täydestä kisapituudesta on ajettu jo 75 prosenttia tai 50 prosenttiakin. Melbournen jälkeen FIA teki jo päätöksen pidentää kuskien aikaa lämmittää renkaansa kunnolla ennen uusintalähtöä.

Lisää aiheesta:

Sergio Pérezin ajovirheestä koitui Red Bullille kiusallinen seuraamus: "Muut ovat nyt näiden kuvien kimpussa"Kuljettajilta kovaa kritiikkiä FIAlle Australian romurallin jälkeen – "He haluavat vain järjestää näytöksen"Kimi Räikkönen ihmetteli vaaratilanteeseen johtanutta päätöstä – näin kilpailunjohto perusteli erikoista ratkaisuaanF1 varautuu uuteen rengasfarssiin: Michael Schumacherin klassikkotemppu suljettiin varmuuden vuoksi poisRäikkösen onnettomuus vakavana esimerkkinä: tallipomo varoittaa FIA:a ylireagoimastaF1-uusintastartteja koskeva sääntömuutos sai vahvistuksen
F1Australian GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"