– Antakaa meidän syödä toisemme elävältä, kunnes olemme valmiit, ruotsalainen räppäri ja rikollisryhmä Dödspatrullenin (suomeksi Kuolemanpartio) jäsen Mehdi "Dumle" Sachit sanoo ruotsalaislehti Expressenin haastattelussa Ruotsia riepottelevasta jengiväkivallasta.
Sachit kertoo haastattelussa olleensa Ruotsissa murhatun räppäri Einárin ystävä ja paikalla, kun naamioituneet hyökkääjät ampuivat tämän kuoliaaksi.
– Olimme polkupyörävarastossa ja olimme polttaneen jointin [kannabissavukkeen], ja tulimme kolmestaan ulos. He ampuivat meitä kohti ja me juoksimme, hän kuvailee.
Hän kertoo kaikkien lähteneen juoksemaan eri suuntiin. Einár juoksi pihalle ja toinen ampujista ajoi häntä takaa. Kuolettavat laukaukset ammuttiin vain noin puolentoista metrin päässä Einárista. Naapurit todistivat tapahtumaa ikkunoista ja parvekkeilta.
– Einár oli kuin veli minulle. Me teimme musiikkia yhdessä ja meidän piti julkaista kappaleita. Seuraava videoni on kunnianosoitus hänelle. Se tulee paljastamaan kuka oli tämän takana, Sachit sanoo.
Lue myös: Aftonbladet: Teinipoika tunnustanut osallisuutensa nuoren räppärin Einárin murhassa
Pitää kuolemanvaaraa osana elämäntapaa
Haastattelussa Sachit kertoo Dödspatrullenin- ja Shottaz-jengien välisestä vihanpidosta, jonka epäillään kytkeytyvän myös Einárin kuolemaan.
Einárin murha on Expressenin mukaan osa jengiväkivallan ketjua, ja Sachitin mukaan osa sitä elämäntapaa, jota jengeissä eletään. Hän itse käyttää säännönmukaisesti luotiliivejä. Miehestä mikään ei voi estää väkivallan jatkumista, vaan jengit tulevat hänen mukaansa jatkamaan totuttua reittiä: ratkaisemaan erimielisyydet väkivallalla.
– Antakaa ihmisten ampua toisiaan. Älkää häiritkö heitä, Sachit totesi.
Hänestä väkivalta kohdistuu ihmisiin, jotka ovat mukana jengielämässä, ei tavallista elämää eläviin ruotsalaisiin.
