Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EVAn tutkimus: Suomalaiset suhtautuvat Venäjään yhä kriittisemmin – enemmistö pitää maata myös sotilaallisena uhkana

Elinkeinoelämän valtuuskunta EVAn Arvo- ja asennetutkimuksen perusteella 59 prosenttia suomalaisista katsoo Venäjän olevan sotilaallinen uhka. Kuvituskuvassa Venäjän lippu.
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVAn Arvo- ja asennetutkimuksen perusteella 59 prosenttia suomalaisista katsoo Venäjän olevan sotilaallinen uhka. Kuvituskuvassa Venäjän lippu.HENRIK ISAKSSON/IBL/IBL
Julkaistu 25.10.2021 08:30
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Suomalaisista 45 prosenttia suhtautuu EVAn tuoreen kyselyn mukaan Venäjään kielteisesti. Enemmistö kansasta pitää Venäjää myös sotilaallisena uhkana.

Vielä vuonna 2012 lähes kaksi kolmesta (63 %) suhtautui Venäjään suopeasti, mutta sittemmin myönteinen suhtautuminen Venäjää kohtaan on pudonnut noin 30 prosenttiyksikköä.

Elinkeinoelämän valtuuskunta EVAn uuden Arvo- ja asennetutkimuksen perusteella 59 prosenttia suomalaisista katsoo Venäjän olevan jopa sotilaallinen uhka.

 –Asennekehitys on linjassa muissa länsimaissa havaitun kanssa. Suomalaiset seuraavat verraten tarkoin tapahtumia Venäjällä ja Venäjän toimintaa maailmalla ja reagoivat etenkin kielteisiin ilmiöihin, EVAn tutkimuspäällikkö Ilkka Haavisto toteaa tiedotteessa. 

– Viime vuosien suurimmat muutokset on havaittu ajankohtina, joita ovat edeltäneet esimerkiksi Venäjän sotatoimet Ukrainassa ja Syyriassa sekä oppositiopoliitikko Aleksei Navalnyiin kohdistunut murhayritys.

Lue myös: Risto E.J. Penttilän kolumni: Patsas Helsingin keskustassa todistaa, että Suomi on 1800-luvun tapaan yhä valtaapitävien lojaali tukija – ja Puola sitkeä kapinoitsija

Venäjä-myönteisin ikäluokka ovat yli 65-vuotiaat

Venäjä-myönteisin ikäluokka ovat EVAn tutkimuksen mukaan yli 65-vuotiaat. Kielteinen suhtautuminen Venäjään on puolestaan sitä suurempaa, mitä nuorempi vastaaja on.

– On liian aikaista sanoa, onko suomalaisten aiemmin osoittama ymmärtäväinen suhtautuminen Venäjään muuttumassa pysyvämmin torjuvaksi. Viimeksi asenteet heilahtivat hieman myönteisempään suuntaan syksyllä 2018. Syiksi tähän saattoivat riittää aiemmin samana vuonna järjestetyt jalkapallon MM-kisat ja Helsingissä järjestetty Yhdysvaltain ja Venäjän presidenttien huipputapaaminen, Haavisto toteaa. 

– Pysyvämmän asennemuutoksen puolesta kielii kuitenkin nuorten kriittisempi suhtautuminen Venäjään.

43 prosenttia suomalaisista katsoo, ettei kauppasuhteita Venäjään pitäisi heikentää talouteen liittymättömien ongelmien takia. 32 prosenttia on toista mieltä.

Tulokset perustuvat 2 059 suomalaisen Taloustutkimuksen internet-paneelissa antamiin vastauksiin. Tulosten virhemarginaali on koko 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan. Tiedot kerättiin 24.3.–7.4.2021. EVAn Arvo- ja asennetutkimuksia on tehty vuodesta 1984.

7:20Voiko Venäjän epävakaus uhata Suomea? Tutkija kertooVoiko Venäjän epävakaus uhata Suomea? Tutkija arvioi asiaa helmikuussa MTV Uutiset Livessä.

Lisää aiheesta:

Venäläisten suhtautuminen Suomeen tiukentunut muutamassa vuodessa: Talvisotaa pidetään entistä oikeutetumpanaEvan kysely: Kaksi kolmesta haluaa Suomen vähentävän taloudellisia siteitään KiinaanUlkoministeriön selvitys: Näin venäläisten asenteet Suomea kohtaan ovat tiukentuneet Tutkimus: Venäjä-suhteiden arvo on romahtanut suomalaisten silmissäSelvitys: Yli puolet venäläisistä suhtautuu Suomeen yhä myönteisesti – näin sota on viilentänyt suhteitaEvan tutkimus: Suomalaiset suhtautuvat Venäjään aiempaa kielteisemmin, mutta Natoon ei havitella enempää kuin ennenkään
VenäjäTutkimustuloksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 06:35
    Ihmisoikeudet

    Suomesta turvapaikan saaneet venäläislapset määrättiin palautettavaksi Venäjälle – ihmisoikeustuomioistuin antaa ratkaisun

  • Eilen23:31
    Ukraina

    Tällaisiin turvatakuisiin Eurooppa ja Yhdysvallat sitoutuvat

  • Eilen22:37
    Ukraina

    MTV Berliinissä: USA:n suostuminen turvatakuisiin olisi suurin edistysaskel pitkään aikaan

  • Eilen16:09
    Lento-onnettomuudet

    Yksi maailman suurimmista lentokoneista katkesi kahtia ilmassa

  • Eilen14:27
    Tiedustelupalvelut

    Britannian tiedustelupäällikkö: "Etulinja on kaikkialla"