Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU-parlamentin voimahahmo MTV:lle: Venäjän toimet Suomen itärajalla osoittavat tarpeen kansainvälisten sopimusten uudistamiselle

2:32EU-voimahahmo Manfred Weber MTV:lle: Pakolaissopimuksissa päivittämisen tarvettaKATSO VIDEO: EU-voimahahmo Manfred Weber MTV:lle: Pakolaissopimuksissa päivittämisen tarvetta.
Julkaistu 02.05.2024 16:43
Toimittajan kuva
Janne Puumalainen

janne.puumalainen@mtv.fi

Euroopan parlamentin suurimman ryhmän puheenjohtajalta Manfred Weberiltä tulee tukea ajatukselle, että kansainväliset pakolaissopimukset ovat muutosten tarpeessa.

Turvapaikanhakijoiden masinoiminen Suomen rajalle on osoitus siitä, että Venäjän presidentti Vladimir Putin haluaa horjuttaa Euroopan unionia, tai jopa hajottaa sen kokonaan. Näin sanoo MTV:lle Manfred Weber, joka johtaa Euroopan parlamentin suurinta ryhmää Euroopan kansanpuoluetta (EPP). 

Saksalaisen Weberin mukaan Putin ei voi sietää eurooppalaista elämäntapaa, johon kuuluvat keskeisesti vapaus ja demokratia. Hän sanoo Putinin yrittävän hybridivaikuttamisellaan lyödä kiilaa Euroopan maiden yhtenäisyyden väliin, mihin on vastattava entistä lujemmalla yhtenäisyydellä.

Weber kehuu Suomen hallituksen toimintaa rajalla ja sanoo sen osoittavan, ettei Putin voi kiristää EU:ta toimimalla tällä tavoin.

– Suomen vastaus Venäjän toimintaan on ollut hieno osoitus siitä, että pystymme puolustamaan. Mielestäni Suomen hallitus ansaitsee Euroopan unionin täyden solidaarisuuden toimissaan laittomien siirtolaisten pysäyttämiseksi rajalle, Weber sanoo.

Weberin johtama Euroopan kansanpuolue on keskustaoikeistolainen ryhmä, johon kuuluvat Suomesta päähallituspuolue kokoomuksen mepit. Ryhmään kuuluu 177 meppiä ja Weber on kiistatta parlamentin merkittävimpiä vallankäyttäjiä. 

Muutoksia pakolaissopimukseen harkittava

Kun Venäjä viime syksynä alkoi masinoida turvapaikanhakijoita Suomen rajalle, presidentti Sauli Niinistö piti useaan otteeseen esillä, ettei Geneven pakolaissopimusta laadittaessa tultu ajatelleeksi mahdollisuutta käyttää turvapaikanhakijoita hybridisodan välineenä. 

Vuonna 1951 laaditussa sopimuksessa säädetään muun muassa oikeudesta hakea turvapaikkaa. Sen on allekirjoittanut 145 valtiota.

– Euroopassa olemme yhtä mieltä siitä, että oikeus hakea turvapaikkaa ja Geneven sopimukset kuuluvat arvojemme perustaan. Emme halua luopua niistä. 

– Mutta meidän on tunnistettava modernit tavat käydä hybridisotaa, mitä nähdään nyt Suomen ja Venäjän rajalla. Siksi muutokset ovat tarpeen ja niitä on harkittava, Weber sanoo.

Manfred Weber EP

Manfred Weber painottaa, että muutoksista huolimatta Geneven pakolaissopimuksen ja turvapaikkaoikeuden periaatteista on pidettävä kiinni. Hän sanoo olevansa ylpeä siitä, miten eurooppalaiset ovat viime vuosina avanneet ovet miljoonille ukrainalaisille, jotka pakenevat sotaa.

– Me emme puhu ovien sulkemisesta tai muurin rakentamisesta Euroopan ympärille. Olemme maanosa, joka haluaa auttaa apua tarvitsevia. Mutta emme voi antaa Putinin hyökätä meitä vastaan ja kiristää meitä. Siihen on löydettävä ratkaisu.

Välineellistettyä maahantuloa on viime vuosina nähty myös Valko-Venäjän rajavaltioissa. Aljaksandr Lukashenkan hallinnon on tiedustelutietojen valossa arvioitu lennättäneen massoittain turvapaikanhakijoita Minskiin, josta heitä on ohjattu Latvian, Liettuan ja Puolan rajojen yli.

Euroopan parlamentti hyväksyi huhtikuun alkupuolella EU:n uuden muuttoliike- ja turvapaikkapaketin. 

Siihen kuuluu niin sanottu kriisiasetus, joka määrittää toimet silloin, kun saapuvien ihmisten määrä kasvaa yllättäen ja vaarantaa maan turvapaikkajärjestelmän.

Asetuksessa on huomioitu välineellistetyn maahantulon tilanteet, joissa voitaisiin poiketa tavallisista turvapaikkamenettelyistä.

Puolustusteollisuudessa yhdistettävä voimia

Kevään aikana Manfred Weber on ollut yksi Euroopan puolustuksen vahvistamisen puolestapuhujista. Hän on julkisesti ilmaissut olevansa huolissaan Donald Trumpin mahdollisesta paluusta Yhdysvaltain presidentiksi.

Trumpin Nato-kriittiset lausunnot osoittavat Weberin mukaan sen, että Euroopan on oltava valmis puolustautumaan myös ilman Yhdysvaltojen tukea.

Yksi tapa puolustuksen vahvistamiseen olisi kehittää puolustusteollisuuden markkinoista aidosti Euroopan yhteiset.

– Euroopassa meillä on seitsemäntoista erilaista panssarivaunua, kun Yhdysvalloissa on yksi. Voisimme olla paljon tehokkaampia, jos tekisimme tämänkaltaisia hankintoja ja innovaatioita yhdessä Euroopan tasolla, Weber sanoo.

Weberin mielestä yhteisen puolustusteollisuuden edistäminen kuuluu seuraavan komission puolustuskomissaarille. EU-komission nykyinen puheenjohtaja Ursula von der Leyen on sanonut haluavansa perustaa viran, jos hän saa jatkokauden tehtävässään.

Uusi komissio muodostetaan eurovaalien jälkeen. Von der Leyen on EPP:n kärkiehdokas.

Weber VDL EP

Weber kehuu vuolaasti Suomen puolustusvoimia ja kansalaisten valmiutta puolustaa maataan.

– Suomalaisen toimintakulttuurin pitäisi olla esikuva muulle Euroopalle.

Lisää aiheesta:

EU-maat haluavat suitsia Venäjän masinoimaa maahantuloa – Suomen käännytyslain keskustelun ytimessäOrbán: "Laiton maahanmuutto johtaa antisemitismiin ja homofobiaan" – joutui kovaan ryöpytykseenEspanjalaispoliitikko lyttäsi Suomen hallituksen Petteri Orpon silmien edessä – nosti esiin myös Riikka Purran saksikuvanOrpo: "Venäjä valmistautuu pitkään konfliktiin lännen kanssa ja se on sotilaallinen uhka Euroopalle"Ursula von der Leyenilta tukea Suomelle: "Päätämme kuka tulee Euroopan unioniin, eivät ihmissalakuljettajat"Macronin nationalismista koko Eurooppaa varoittava kirje maalaa liian synkän uhkakuvan, arvioivat suomalaisvaikuttajat: "Kirje pursuaa ideoita"
EUPolitiikkaMaailmanpolitiikkaItärajaYdinaseetTurvallisuusMaanpuolustus
Manfred Weber on johtanut EPP:n ryhmää EU-parlamentissa kymmenen vuotta.© European Union 2024 - Source : EP
Ursula von der Leyen ja Manfred Weber.© European Union 2024 - Source : EP
Turvapaikanhakijat
Venäjä
Yhdysvallat
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

EU
  • Eilen22:31
    Ukrainan sota

    Zelenskyi haluaa aikataulun EU-jäsenyydelle – "Ei suunnitelmaa, vaan edes jotain konkreettista"

  • Eilen22:00
    Ukrainan sota

    Stubb ja Marin Kiovassa: Varoitus kolmannesta maailmansodasta erittäin salaisessa konferenssissa

  • pe10:51
    Digitalisaatio

    EU haluaa torjua lasten hyväksikäyttöä, suomalaismepit ärähtivät: "Kuin poliisi olisi höyryttänyt kaikkien kirjekuoret auki"

  • to18:30
    Euroopan keskuspankki EKP

    EKP pitää ohjauskorot ennallaan

  • to17:58
    Israelin ja Hamasin sota

    EU-parlamentti hyväksyi Gazaa tukevan päätöslauselman – yksi suomalaismeppi äänesti tyhjää