Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU:n päämiehet tapaavat paavin - löytyykö Vatikaanista uusia ajatuksia?

Paavi Franciscus.
Paavi Franciscus.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 24.03.2017 05:09

MTV UUTISET - STT

EU-johtajat, heidän mukanaan myös pääministeri Juha Sipilä (kesk.), tapaavat tänään paavi Franciscuksen Vatikaanissa. Tapaaminen järjestetään päivä ennen unionin 60-vuotisjuhlaa Roomassa. 

Britannian eron jälkeen jäljelle jäävät 27 maata antavat lauantaina julistuksen EU:n tulevaisuudesta. Tai ainakin niiden pitäisi antaa. 

Yllättäen torstaina Puolan pääministeri Beata Szydlo arvosteli julistukseen kaavailtua kirjausta eritahtisesta etenemisestä. Kriittiset kommentit muutama päivä ennen Rooman juhlaa nostattavat kulmakarvoja, sillä vasta muutama viikko sitten puolalaispääministeri kaappasi vallan Brysselin huippukokouksessa. Kokous jäi ilman yhteisiä loppupäätelmiä, koska hän kieltäytyi allekirjoittamasta niitä puheenjohtajan nimityksestä syntyneen kiistan takia. 

Virkamieslähteen mukaan julistusteksti saatiin jo lähes valmiiksi maanantain valmistelukokouksessa. Kulmia on hiottu paljon, ja paperille on kirjattu pienin, kaikille maille sopiva, yhteinen nimittäjä. 

Pääministeri Szydlo arvosteli kuitenkin vielä keskiviikkona julistuksen kirjausta siitä, että jäsenmaat voisivat edetä yhteistyön tiivistämisessä eri tahtiin. 

– Syntyy alaryhmiä, ja yhteiset päätökset hylätään. Se voi vaikuttaa osasta maista houkuttelevalta, mutta se ei ole hyväksi koko unionille, Szydlo sanoi AFP:n mukaan. 

Uutiskanava TVN24:lle puolalaispääministeri sanoi, ettei hän välttämättä allekirjoita julistusta, jos asiasta ei löydy yhteisymmärrystä. 

Sovun pitäisi käytännössä syntyä tänään perjantaina. Huomenna Roomassa ei pidetä muodollista kokousta, vaan päämiesten on tarkoitus lähinnä muistella vanhoja ja kilistellä laseja. 

Velkaneuvotteluitaan käyvä Kreikka on Puolan ohella esittänyt omat varauksensa julistuksesta.

Lisää aiheesta:

Aukeaako EU:n budjettiumpisolmu vihdoin? Puola ja Unkari hyväksymässä ratkaisun, jolla kiista selvitettäisiinMTV Brysselissä: EU ei ole päässyt sopuun korona-elvytyksestä, Suomi ja nuuka nelikko tiukkana, edessä voi olla uusi huippukokous – ilmapiiri kylmeni illallisellaEU:n riisuttu julistus saatiin allekirjoitettua uhkauksista huolimattaEU-maat kokoavat rivejään brexit-neuvotteluihinEU-johtajat yrittävät valaa uskoa kutistuvaan unioniin – Britannia jää pois huippukokouksestaSipilä epävarmana Britannia-sovusta huippukokouksessa: "Ei se vatuloimalla parane"
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 16:28
    Kyberturvallisuus

    Microsoft Teamsista löytyi haavoittuvuuksia

  • 16:15
    Yhdysvallat

    Yhdysvaltain lähihistorian käännekohta oli ratkaiseva päivä Dick Cheneyn uralla: "Otti heti homman omiin käsiinsä"

  • 15:42
    Nigeria

    Trump syytti Nigeriaa uskontovainoista ja uhkasi sotatoimilla – näin maa vastaa

  • 15:37
    Rooma

    Yksi kuoli keskiaikaisen tornin romahduksessa Roomassa – Venäjältä outo reaktio

  • 15:01
    Yhdysvallat

    Näin Cheney puolusti kidutusta vuonna 2011: "Saimme upeita tuloksia"