Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU lisää Saudi-Arabian rahanpesun mustalle listalle – muutosten jälkeen lista käsittää yhteensä 23 maata

7:51Saudi-Arabian raaka valtapeliSaudi-Arabian valtapeli puhutti viime vuonna Huomenta Suomessa.EPA
Julkaistu 14.02.2019 05:48

MTV UUTISET – STT

EU aikoo lisätä Saudi-Arabian ja yksitoista maata rahanpesun mustalle listalleen. Alun perin viime heinäkuussa julkaistulla listalla on maita, jotka eivät EU:n mielestä valvo tarpeeksi rahanpesua ja terrorismin rahoittamista.

Saudi-Arabia ilmoitti tuoreeltaan pitävänsä EU:n päätöstä harmillisena. Maa kertoo toteuttaneensa monia toimia vahvistaakseen rakenteitaan.

EU-komission ehdotuksessa listalle lisättäisiin myös Nigeria, Panama, Libya, Botswana, Ghana, Samoa, Bahama sekä Yhdysvalloille kuuluvat Amerikan Samoa, Yhdysvaltain Neitsytsaaret, Puerto Rico ja Guam.

Mustalta listalta pääsee puolestaan pois viisi maata: Bosnia-Hertsegovina, Guyana, Laos, Uganda ja Vietnam. Muutosten jälkeen lista käsittää yhteensä 23 maata. Listalle jäävät muun muassa Afganistan, Iran, Irak, Pakistan, Pohjois-Korea ja Syyria.

EU-maiden on vielä hyväksyttävä päivitetty lista.

Mustalle listalle päätyminen tarkoittaa käytännössä sitä, että EU-maissa toimivien finanssilaitosten on valvottava normaalia tarkemmin rahaliikennettä listalla olevien maiden kanssa. Se voi vaikuttaa esimerkiksi Euroopasta Saudi-Arabiaan tehtäviin investointeihin.

Musta lista kehitettiin aseeksi veronkiertoa, rahanpesua ja terrorismin rahoitusta vastaan. Löysää finanssivalvontaa käyttävät hyväkseen niin terroristit kuin järjestäytynyt rikollisuuskin.

Lisää aiheesta:

Saudi-Arabia ja Arabiemiraatit kieltävät käyttäneensä vakoiluohjelma Pegasusta – Marokko ja Unkari aloittivat tutkinnatYhdysvaltojen valtiovarainministeri syyttää EU:n digiverohanketta: Pääkohteena Google, Amazon, Facebook ja AppleRanskan digivero on käymässä hävyttömän kalliiksi: USA uhkaa jopa 100 prosentin tuontitulleilla – listalla muun muassa juustot ja kuohuviiniVeronkierron musta lista piteni – nämä kaikki maat katsotaan nyt veroparatiiseiksiVideo Trumpin puheesta talousviisaille: Yhdysvallat ensin, mutta ei yksin, ydinaseet pois Koreasta – MTV seurasi hetki hetkeltäJärjestö: Suomessa vähiten pankkisalailua Euroopassa
EUSaudi-ArabiaTalousUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

EU
  • Eilen19:27
    Ilmastonmuutos

    EU:n ilmastotavoitteeseen useita heikennyksiä: "Torjuntavoitto"

  • Eilen15:40
    Talous

    Samppanjapulloja ei poksauteltu – epävarmuus jäytää yhä Suomea

  • Eilen05:27
    Ilmastonmuutos

    EU sopi löysemmistä päästöleikkauksista

  • 31.10.16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • 30.10.19:54
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle