Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Julkaistu 18.05.2019 11:36
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Eteläsuomalainen mies tuomittiin lapsipuolensa kaverin raiskauksesta reilun kahden ja puolen vuoden vankeuteen. Uhri oli alaikäinen, ja teko tapahtui miehen oman, pienemmän lapsen nukkuessa vieressä.

Turun hovioikeus piti voimassa eteläsuomalaiselle miehelle luetun käräjätuomion, jonka mukaan mies raiskasi lapsipuolensa alaikäisen kaverin illanvieton päätteeksi vuosien 2015 ja 2016 taitteessa.

Käräjäoikeuden aiemmin langettama tuomio on määrätty suurilta osin salaiseksi, mutta tuomion mukaan noin nelikymppinen mies syyllistyi raiskaukseen sekä törkeään lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön. Hänet tuomittiin teosta 2 vuoden ja 9 kuukauden ehdottomaan vankeuteen.

Taapero samalla sängyllä

Syytteiden perusteella mies oli tarjonnut uudenvuodenaattona 2015 kotiinsa tulleelle lapsipuolensa ystävälle alkoholia siten, että lapsi oli päihtynyt. Yöllä muiden nukkuessa mies oli johdattanut lapsen makuuhuoneeseen ja pakottanut tämän sukupuoliyhteyteen.

Syytteen mukaan uhri oli lamaantunut ja ryhtynyt itkemään, sillä hän oli kokenut tilanteessa kipua. Mies puolestaan oli pyytänyt lasta vaikenemaan, jottei miehen oma, pienempi lapsi heräisi ääniin.

Pieni lapsi nukkui raiskauksen tapahtuessa kaksikon vieressä samalla sängyllä.

Käräjäoikeudessa mies kiisti teon kokonaan, ja myönsi lähinnä tarjonneensa uhrille alkoholia. Samaa linjaa mies veti hovioikeudessa valitettuaan tuomiostaan. Turun hovioikeus ei kuitenkaan tehnyt merkittäviä muutoksia käräjäoikeuden tuomioon.

Turun hovioikeus antoi ratkaisunsa asiassa tällä viikolla. MTV Uutiset ei kerro tuomitun nimeä tai rikoksen tarkempaa tapahtumapaikkaa uhrin ja muiden osallisten suojelemiseksi. 

Lue myös: Viisikymppinen mies juotti nuoria asunnollaan ja raiskasi väkivaltaisesti lähes tiedottoman ja oksennelleen tytön – mies kiisti rikoksen ja keksi vaihtoehtoisen tapahtumankulun

Eteläsuomalainen mies raiskasi lapsipuolensa kaverin illanvieton päätteeksi – käski itkevää tyttöä pysymään hiljaa, jottei vieressä nukkuva taapero heräisi ääniin

Lisää aiheesta:

Humalainen isäpuoli tuli 17-vuotiaan sänkyyn ja teki törkeän seksuaalirikoksenLapsenraiskauksesta tuomittu antoi erikoisen selityksen oikeudessa: Tunnusti tekoja vain, koska pelkäsi Suomen poliisin kiduttavan Mies repi yksin kotona olleen 13-vuotiaan väkisin makuuhuoneeseen – törkeästä raiskauksesta neljä vuotta vankeuttaKolmekymppiselle miehelle viisi vuotta vankeutta 13-vuotiaan tytön törkeästä raiskauksesta55-vuotias mies käytti teinityttöä törkeästi hyväkseen ja yritti raiskata: 4 vuotta vankeuttaNettituttavuuden järkyttävä päätös: 28-vuotias mies raiskasi nukkuvan 14-vuotiaan tytön useita kertoja
Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttöRaiskausTuomiotVankeustuomioRikos

Tuoreimmat aiheesta

Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö
  • 20.11.16:47
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Peitepoliisi "Seppoa" ei tarvita oikeuden eteen kuultavaksi – MTV seurasi

  • 19.11.17:05
    Anneli Auer

    Auerin 12-vuotias poika äitinsä ja isosiskonsa puheista: "Voitaisiin murhata mummi ja vaarikin ja muita sukulaisia"

  • 18.11.16:08
    Anneli Auer

    Auerin 9-vuotias tyttö kertoo videolla, miten heitä sidottiin käsiraudoilla, köysillä ja ilmastointiteipillä – MTV seurasi

  • 15.11.06:00
    Anneli Auer

    Auerin lapsilta järkyttäviä väitteitä sijaisperheestä – voivatko he joutua rikosvastuuseen?

  • 28.10.15:09
    Anneli Auer

    Auer-puolustus: Muutamassa kuukaudessa empaattisesta isosiskosta tuli narsistinen paholainen – MTV seurasi