Esapekka Lappi taistelee pistesijoista Ruotsin MM-rallin päätöspäivänä.
Lappi kiidätti Toyotansa mainioon vauhtiin kisan sunnuntaisen päätöspäivän avaustaipaleella. Lappi oli Toyotallaan 17. erikoiskokeen toiseksi nopein. Häntä nopeampi oli vain tallikaveri Ott Tänak.
- Ei ollut erinomainen ajo minulta. Aion puskea vielä kovempaa, Lappi kommentoi wrc.comille.
Samalla Lapin sijoitus parani pykälällä. Kisassa kudentena ollut Norjan Mads Östberg oli 15 sekuntia kärkeä hitaampi, ja Lappi nousi norjalaisen edelle 5,5 sekunnin turvin.
- Teimme pienen virheen ja menetimme hieman aikaa. Nyt saan taistella auton kanssa, Östberg totesi.
Kisaa pitkään johtanut Thierry Neuville oli lähellä menettää koko pelin, kun hän pyörähti 17. erikoiskokeella. Neuville vältti kuitenkin rikkomasta autoaan ja hän pääsi jatkamaan kilpailua. Pyörähdyksen myötä belgialaisen yli 20 sekunnin johto kaveni 14,8 sekuntiin.
Kun kilpailua on kaksi erikoiskoetta jäljellä, jatkaa Jari-Matti Latvala seitsemännellä ja Teemu Suninen kahdeksannella sijalla. Latvalan kolmanneksi nopein aika enteilee hyvää kisan päättävälle bonuserikoiskokeelle.
- Auto on nyt iskussa. Nyt vain pitää löytää ajorytmi, Latvala huikkasi.
Ruotsin MM-rallin tilanne EK17/19:n jälkeen:
1. Thierry Neuville Hyundai 2.34.51,8 2. Craig Breen Citroen +14,8 3. Andreas Mikkelsen Hyundai +25,1 4. Hayden Paddon Hyundai +43,5 5. Esapekka Lappi Toyota +50,9 6. Mads Östberg Citroen +56,4 7. J-M.Latvala Toyota +1.53,0 8. Teemu Suninen Ford +2.20,0 9. Ott Tänak Toyota +3.25,1 10. Sebastien Ogier Ford +4.18,4 11. Elfyn Evans Ford +4.48,1
