Jääkiekon olympiakultaa vuonna 1992 saavuttanut venäläismaalivahti Mihail Shtalenkov on kadonnut, kertoo uutistoimisto Ria Novosti.
Shtalenkov, 42, on ollut kateissa sunnuntaista lähtien, jolloin hän saapui lentokoneella Magnitogorskista Moskovaan. Hän työskentelee valmentajana Metallurg Magnitogorskin KHL-joukkueessa.
- Saimme hänen vaimoltaan ilmoituksen, että Mihail on kadonnut, nimettömänä pysytellyt virkavallan edustaja vahvisti.
Moskovan Dynamossa kiekko-oppinsa saanut Shtalenkov siirtyi Pohjois-Amerikkaan kaudeksi 1992-93. NHL-urallaan hän pelasi Anaheim Mighty Ducksin, Edmonton Oilersin, Phoenix Coyotesin ja Florida Panthersin paidassa.
Hän voitti olympiakultaa vuoden 1992 Albertvillen kisoissa Itsenäisten valtioiden yhteisön riveissä.