Nadezhda ”Nadja” Alekseeva on itkenyt silmänsä punaisiksi. Hänen mukanaan on tukihenkilöitä, Nadja ojentaa paperinivaskan.
”Maahanmuuttovirasto ei myönnä pysyvää eikä määräaikaista oleskelulupaa. Hakija karkotetaan kotimaahansa Venäjän federaatioon. Hakijalle määrätään 30 päivää aikaa poistua maasta vapaaehtoisesti.”
– Minä en voi lähteä, ei minulla ole Venäjällä enää mitään, sanoo Nadja.
Venäjän Karjalassa asuneella Nadjalla on suomalaiset sukujuuret ja hän on aikanaan avioitunut suomalaisen miehen kanssa. Nyt on tullut ero, jossa Nadja ei ollut aloitteentekijä. Petroskoissa ei ole enää kotia, talo on purettu. Hän saa Suomesta eläkettä ja hänellä on täällä asunto ja toimeentulo.
– Venäjällä ei ole tällaisia asuntotoimistoja kuin täällä Suomessa. Asumisoikeus syntyy työn kautta ja nyt kun Nadja on ollut Suomessa, hänellä ei ole enää asuntoa Venäjällä, kertoo Nadjan tuttava Tatjana Mughal.
Virasto vetosi päätöksessään useisiin matkoihin – syynä sairaan tyttären tapaaminen
Nadja itse vain itkee. Hän kritisoi karkotuksen perusteita. Hänen katsottiin käyneen ahkerasti Venäjällä viimeisen parin vuoden aikana ja maahanmuuttovirasto vetosi tiiviiseen sukuyhteyteen siellä.
– Se johtui siitä, että tyttäreni oli vakavasti sairas. Hän kuoli 34-vuotiaana, eikä minulla enää ole Venäjällä paikkaa, sanoo Nadja.
Karkotuspäätös tuli tammikuussa, mutta Nadja valitti päätöksesta Vaasan hallinto-oikeuteen. Nyt on tullut hallinto-oikeudestakin päätös: hallinto-oikeus ei näe perustetta karkotuspäätöksen purkamiselle. Tukijoukot ovat vihaisia.
– Hänen tuloihinsa oli tullut papereissa pilkkuvirhe. Sinne oli merkitty vuosituloiksi hänen kuukausitulonsa, puhisee Martti Virtanen.
Tulot eivät vaikuttaneet päätökseen
Maahanmuuttovirasto kirjoittaa vastineessaan, että 1089 euron kuukausitulot eivät ole vaikuttaneet päätökseen. Ei edes se, että Nadja on ottanut tulojaan parantaakseen eläkkeen lisäksi vastaan siivoustyötä.


