Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ryhmä suomalaisia palomiehiä matkustaa tänään roihuavaan Kreikkaan: "Siellä on erittäin vaarallista"

9:32Suomalaisia palomiehiä Kreikan metsäpaloja sammuttamaanSisäministeriön erityisasiantuntijan Pekka Tiaisen mukaan suomalaiset palomiehet toimivat Kreikassa paikallisten viranomaisten alaisuudessa.
Julkaistu 01.08.2022 09:40
Toimittajan kuva

Pyry-Jukka Peltomäki

pyry-jukka.peltomaki@mtv.fi

Reilu parikymmentä suomalaista palomiestä matkustaa tänään Kreikkaan sammuttamaan metsäpaloja. Kaikkiaan Kreikkaan lähtee koko elokuuksi yhteensä noin 50 suomalaista vakituisista ja vapaaehtoisista palokunnista. 

Sisäministeriön erityisasiantuntijan mukaan olosuhteet Kreikassa ovat erittäin haastavat Suomeen verrattuna.

– Siellä maasto on hankalampikulkuista. Lämpötilat saattavat helposti olla yli neljäkymmentä astetta ja myöskin kosteusprosentti alle kymmenen. Kun tuulet ovat siellä 40–50 kilometrin tuntivauhdilla, niin rintamat etenevät erittäin nopeasti ja sitä kautta siellä on erittäin vaarallista, kertoo erityisasiantuntija Pekka Tiainen MTV:n Uutisaamussa.

Niin ikään sammutustekniikassa on eroa kotimaan olosuhteisiin. Tiaisen mukaan Kreikan hankalissa maasto-olosuhteissa järeämmillä koneilla tavallisemmin tehtävä työ on tehtävä käsin.

Lisäksi lentokoneilla suoritettavat sammutuslennot ovat Suomessa harvinaisempi näky.

– Siellä raivataan maastoa hieman enemmän ja tehdään käsityökaluilla käytäviä hankalaan maastoon, jossa ei päästä esimerkiksi koneella liikkumaan, Tiainen sanoo.

Kansainvälisellä avulla pyritään välttämään vuodentakainen katastrofi

Kreikassa paloi viime vuonna maata lähes 130 000 hehtaaria. Tänä vuonna Kreikka pyysi kansainvälistä apua maastopalojen sammuttamiseen jo ennalta.

Suomen lisäksi moni Euroopan maa on vastannut avunpyyntöön. Tehtävää rahoittaa Euroopan unioni.

Tiaisen mukaan tilanne on ollut palojen osalta myös tänä vuonna erittäin huono koko Välimeren alueella.

– Reilusti yli 600 000 hehtaaria maastoa on palanut Välimeren alueella. Kreikka on tähän mennessä säästynyt isommilta murheilta. Lähimmän viikon ennusteen mukaan siltä, että Etelä-Kreikassa ja muutamilla saarilla tilanne on tukala. Näyttää siltä, että siellä suomalaiset myöskin sitten töihin joutuvat, Tiainen arvioi. 

Katso artikkelin alussa olevalta videolta koko Tiaisen haastattelu. MTV Uutiset Live seuraa palohenkilöstön lähtöä Helsinki-Vantaan lentokentällä kello 10.30. 

Lisää aiheesta:

Ennätykselliset maastopalot tuhoavat Espanjaa – suomalaiset lensivät apuunNäin Portugalin maastopalot opettivat suomalaisia palomiehiä: "Käytössä keinoja, joista Suomessa kukaan ei tiennyt mitään"Suomi lähettää pelastajia torjumaan maastopaloja PortugalissaKreikan maastopalot hirvittävät kokenutta palomestaria – "Pahalta näyttää"Suomesta lähtee kymmeniä palopelastajia sammuttamaan Kreikan maastopalojaMTV paikalla Kreikassa: Maastopalot roihuavat ja tuhansia evakuoitu, mitä seuraavaksi? "Tuo hetki on ratkaiseva"
MetsäpalotPelastuslaitosSuomiKreikkaUutisaamuMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Metsäpalot
  • 9.9.05:00
    Sää

    Elokuu oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian kolmanneksi lämpimin

  • 10.8.14:03
    Sää

    Taivaankappaleet nyt upeissa väreissä – "Kannattaa bongailla!"

  • 8.7.17:19
    Ranska

    Maasto- ja metsäpalot riivaavat Ranskaa ja Espanjaa

  • 5.6.12:13
    Sää

    Suomessa nyt poikkeuksellisen hienoja auringonlaskuja – tässä syy

  • 4.6.20:47
    Kanada

    Satojatuhansia yhdysvaltalaisia kehotettu pysymään sisällä – syy Kanadassa