Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Enni Rukajärvellä on mielessään jotain, mikä voi tuoda suomalaisille ilonaiheita tulevana olympiatalvena – lajin huima muutos ällistyttää

Enni Rukajärvi on voittanut slopestylessä kaksi olympiamitalia: hopeaa Sotshissa 2014 ja pronssia Pyeongchangissa 2018.
Enni Rukajärvi on voittanut slopestylessä kaksi olympiamitalia: hopeaa Sotshissa 2014 ja pronssia Pyeongchangissa 2018.
Julkaistu 28.10.2021 06:00
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Enni Rukajärvellä on helmikuussa Pekingissä edessä uran kolmannet olympialaiset. Kahdet edelliset kisat ovat tuottaneet kaksi mitalia, eikä Rukajärvi panisi pahitteeksi, vaikka mitaleita olisi ensi keväänä yksi enemmän.

– Lähtökohtaisesti lähden vain laskemaan sinne mahdollisimman hyvin. Haluan laittaa kaiken peliin ja katsoa, mihin rahkeet riittävät, 31-vuotias laskija naulaa tavoitteensa.

Rukajärvi on jo päässyt aloittamaan kautensa. Viime viikonloppuna Sveitsin Churissa käydysssä maailmancupin big air -kisassa tuloksena oli viides sija.

– Ei nyt hirveän pettynyt voi olla, vaikka finaalissa eivät laskut ihan onnistuneetkaan.

– Hyvillä fiiliksillä olen. Aika hyvin olen päässyt laskemaan, ja olosuhteet ovat olleet ihan otolliset. Kun on hyvä fiilis laskea, niin mikäs tässä.

Seuraavan kerran Rukajärvi kilpailee vasta joulukuun puolivälissä. Kilpailurytmi on olympiatalvena normaalia verkkaisempi.

– En halua liian täyteen kautta tunkea. Ei liikaa kisoja ja reissuja, kun tuollainen isompi kisa (olympialaiset) vie vähän enemmän energiaa. Viimeinen kisa on tammikuun puolivälissä, ja sen jälkeen pari kolme viikkoa mahdollisimman monipuolista laskemista.

Temppujen puolesta lumilautailu on mennyt viime vuosina huimasti eteenpäin. Ja menee koko ajan. Kymmenen vuoden otannalla puhutaan vieläkin suuremmista muutoksista.

– Sanoisin, että naisissa ollaan nyt siellä, missä miehissä oltiin 2010. Laji on ottanut ison harppauksen, myös miehissä. Tuolla tehdään jotain neljää volttia, niin on se aika älyttömän kuuloista.

– (Naisten) Big airissa on nähty jo kaksitoistasia (1260 astetta = 3,5 kierrosta). Itselle big air tulee olemaan vähän haastava. Slopestylen puolella on useampi hyppyri ja reili, niin siellä on monta juttua, jotka merkkaavat. Kyllä sielläkin runissa pitää olla tonnia (1080 astetta = 3 kierrosta) ja ysiä (900 astetta = 2,5 kierrosta), mutta sitten on myös reilit ja kokonaisuus, mikä vaikuttaa.

Juuri slopestylen reileihin liittyen Rukajärvellä on mielessä jotain, mikä voisi tuottaa suomalaisille lajin seuraajille ilonaiheita tulevana talvena.

– Switchistä reileihin. Se voisi olla yksi sellainen, millä pystyisi erottumaan joukosta.

Switch tarkoittaa etujalan muuttamista; vasen jalka edellä laskevan Rukajärven tapauksessa oikean jalan kääntämistä eteen.

Lisää aiheesta:

Kuvaan olympiavoittajan kanssa – Suomipop-tähti loksautti leuat avauskisassaan: "Miten sinä noin pystyit vetämään?"Suomen olympiaurheilijan somesuosio on "räjähtänyt" – yksittäiset videot saattavat kerätä miljoonia katselukertojaLumilautailutähti Enni Rukajärvellä suuri huoli – syynä sosiaalinen media: "On vähän niin kuin tappanut sitä"Olympiamitali ulottuvilla: Enni Rukajärvi raotti suunnitelmaansa slopestyle-finaaliinLaskuintoa edelleen pursuava Enni Rukajärvi uusin virikkein olympiatriplajahtiin – "Voi tuntua aika tylsältä kokeneelle laskijalle"Rukajärvi toivoo olympialaisiin pientä etua – "Mutta se lisäisi loukkaantumisriskiä"
LumilautailuEnni RukajärviUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

Lumilautailu
  • 25.10.12:40
    Olympialaiset

    Iso paljastus Venäjän olympiapannan kulisseista

  • 12.7.22:25
    Hiihtolajit

    Olympiavoittaja kellahti – seuraus surettaa: "Kaikki voi muuttua sekunnissa"

  • 31.5.17:37
    Urheilu

    Ruotsalaisurheilijan eroottinen etunimi nostattaa kulmia: "Onko tämä todella oikein?"

  • 21.5.13:39
    Kuolleet

    Juniorien maailmanmestari Eliot Dänzer, 22, hautautui kuoliaaksi

  • 11.3.13:17
    Olympialaiset

    FBI lisäsi olympiaurheilijan etsityimpien rikollisten listalle – jopa 10 miljoonan löytöpalkkio