Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ennätykselliset 1 603 ottelua valmentanut veteraani jää eläkkeelle – "En sano, etteikö intoa olisi enää"

Neil Warnock jättää valmentajan tehtävät.
Neil Warnock jättää valmentajan tehtävät.imago images/News Images/ All Over Press
Julkaistu 09.04.2022 18:09

MTV URHEILU – STT

Englantilaisessa ammattilaisjalkapallossa ennätysmäisen valmentajauran tehnyt Neil Warnock ilmoitti lauantaina, että jää eläkkeelle valmennushommista. Warnock, 73, valmensi 41 vuoden aikana kuuttatoista seuraa ja käskytti kaikkiaan 1 603 ottelussa. Lukema on ennätys Englannin liigatasoilla. Viimeiseksi pestiksi jäi päävalmentajuus kakkostason eli Mestaruussarjan Middlesbroughissa, josta Warnock lähti marraskuussa.

Warnock tuli urallaan tunnetuksi "noususpesialistina". Hän pitää ennätystä luotsattuaan peräti kahdeksan nousua ylemmälle sarjaportaalle. Pääsarjaan hän nosti Sheffield Unitedin, QPR:n ja vielä Cardiffin neljä vuotta sitten.

– Ajattelin, että nyt on oikea hetki. Näin kauden lähetessä loppuaan työpaikkoja ei juuri ole tarjolla, Warnock totesi Sky Sportsille eläköitymisajankohdastaan.

– En sano, etteikö intoa olisi enää. Mutta kun näen ystäviäni, joilla on terveysongelmia, tulee aika, jolloin sinun on annettava omalle perheellesi vähän enemmän aikaa kanssasi. Päävalmentajana olet hyvin itsekäs, viet työt kotiin meni sinulla työssäsi hyvin tai huonosti, ja se on vaikeaa vaimollesi ja lapsillesi.

– Minulla on ollut hyvä ura.

Lisää aiheesta:

Jamie Vardy ulos – huima taival päätökseen
Wayne Rooney otti hatkat
Huuhkajien ex-luotsi jättää Valioliigan – "Aika astua sivuun"
Jürgen Klopp sai palkinnon ja anteeksiannon Alex Fergusonilta – "Herätit minut soitollasi keskellä yötä"
Entinen Liverpool-pelaaja sai lääkäriltä sydäntäsärkevän lausunnon – joutui jo lopettamaan uransa 29-vuotiaana: "Se on sinun pahin painajaisesi"
Jalkapallolegenda vihjaa Tottenhamin epävarmalla tulevaisuudella ja päävalmentajan lähdöllä: "Hän sanoi tämän minulle itse"
JalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo
  • 13:25
    TPS

    Urheilusuuruus Matti Sundelin on kuollut

  • 11:33
    Urheilu

    Vedonlyöntiskandaali paisuu – poliisi määräsi kymmeniä pidätyksiä

  • Eilen21:38
    MM-jalkapallo

    Jalkapallon MM-kisojen lohkot arvottiin – näin kävi

  • Eilen20:24
    MM-jalkapallo

    Donald Trumpilta irvokas temppu MM-kisojen lohkoarvonnassa

  • Eilen19:31
    Jalkapallon MM 2026

    Kommentti: Trump sai viimein rauhanpystinsä – Fifa-pomo palkitsi kaverinsa, joka ei pelin yhteishengestä piittaa