Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Elokapinan mielenosoitus on kuormittanut poliisin resursseja – neuvotteluyhteys toimi pitkään hyvin, mutta sunnuntaina siihen tuli särö

5:21Elokapinan mielenosoitus jatkuu Senaatintorilla – mitä tämä tarkoittaa poliisin resurssien kannalta?Katso video: Poliisi kertoo Elokapina-mielenosoitukseen kuluneista resursseista.
Julkaistu 21.06.2021 18:57

Elisa Husu

elisa.husu@mtv.fi

Elokapinan mielenosoitus jatkuu Senaatintorilla. Viikonlopun aikana mielenosoitus siirtyi Mannerheimintieltä Unioninkadulle lauantaina ja mielenosoittajat siirtyivät takaisin Mannerheimintielle sunnuntaina. Poliisi otti eilen kiinni 117 henkilöä.

Helsingin poliisin komisario Jari Heinonen on seurannut tiiviisti Elokapinan mielenosoitusta viime päivinä. Hänen mukaansa kommunikaatio mielenosoittajien kanssa on sujunut rauhallisesti.

– Siellä on jopa puoliksi hymy suussa keskusteltu asioista. Neuvotteluyhteyteen tuli kuitenkin särö, kun mielenosoittajat valtasivat Mannerheimintien uudelleen ilmoittamatta. Poliisi purki tämän mielenosoituksen, Heinonen sanoo.

Lue lisää: Poliisi hääti elokapinalliset Mannerheimintieltä – liikenne kulkee taas normaalisti, poliisin käskyjä vastaan niskuroineita sakotettu

– Tilanne on ollut edellisiin päiviin verrattuna poikkeava, mutta kuten sanottu, olemme pystyneet keskustelemaan puolin ja toisin asiasta.

Viime syksynä sumute herätti kritiikkiä

Mielenosoittajien putkaan vieminen on vain yksi keino poliisin valikoimassa kontrolloida mielenosoitusta. Poliisin toiminta aiheutti kuitenkin viime vuonna kritiikkiä, kun poliisi käytti yleisön mielestä kyseenalaisia keinoja Elokapina-mielenosoituksen hajottamiseen.

Tuolloin poliisi sumutti mielenosoittajia pippurisumutteella, kun sen mukaan muut keinot eivät auttaneet mielenilmauksen hajottamiseen.

– Saimme osaltamme siitä moitteita ja asiaa tutkitaan siltä osin, ovatko paikalla olevat poliisit toimineet lain puitteissa, vai ei. Ennen kuin tämä asia on ratkaistu niin kyllähän se rajoittaa keinovalikoimaamme, Heinonen sanoo.

– Ihmisten putkaan vieminen on aika aikaa vievää toimintaa, mutta tällä hetkellä se on ensisijainen toimintatapamme.

Resurssien kuormittumista

Päiviä jatkunut mielenosoitus on kuormittanut Heinosen mukaan hetkellisesti poliisin resursseja. Henkeen ja terveyteen kohdistuvat tehtävät ovat kuitenkin aina poliisin etusijalla.

– Nyt kävi hyvä tuuri, ettei erityisen kiireisiä tehtäviä ollut viikonlopun aikana, minne olisi ihmisiä tarvittu. Hetkellistä kuormitusta mielenosoitus on kuitenkin aiheuttanut, Heinonen toteaa.

Hintalappua hän ei kuitenkaan poliisin toiminnalle laske.

– Varmaan sellainen laskenta voitaisi tehdä, mutta me emme poliisissa sellaista tee. Emme tee niin minkään muunkaan tehtävän osalta. Periaatteessa kaikki tehtävät, jotka vaativat poliisin läsnäoloa, vie meiltä resursseja.

– Mielenosoitusten turvaaminen, toisaalta kontrolloiminen, on poliisin tehtävä. Niitä tehdään silloin, kun vastaan tulee, Heinonen sanoo.

Heinonen toteaa poliisi varautuvan jatkuvasti odottamattomiin tapahtumiin. Jos mielenosoitus jatkuu pidempään, niin poliisi reagoi siihen, kun tieto tulee.

Lue lisää: Elokapinan mielenosoitus jatkuu Senaatintorilla – kaikki kiinniotetut on vapautettu

Ei tappeluita poliisin tiedossa

Sosiaalisessa mediassa on nähty myös uhkauksia ja kritiikkiä mielenosoittajia kohtaan. Heinosen mukaan poliisi on kohtuullisen hyvin pystynyt olemaan mielenosoituksen läheisyydessä sekä turvaamassa yleistä järjestystä että turvallisuutta.

– Meidän tietoomme ei ole tullut mitään sellaista, että olisimme joutuneet menemään väliin tappeluun esimerkiksi mielenosoittajien ja vastamielenosoittajien välillä.

– Oma arvioni on, että pelkkä poliisin läsnäolo on monessa kohtaa varsin hyvä turvaava tekijä.

Lisää aiheesta:

Viittä Elokapinan mielenosoittajaa epäillään rikoksistaElokapina aikoo leiriytyä Helsingin keskustaan Mannerheimintielle 10 päiväksi – poliisijohtaja: "Mikäs mielenosoitus se on, jos nukutaan jossain"Poliisi tyhjensi Mannerheimintien ja Unioninkadun mielenosoittajista – mutta miksi vasta nyt?Elokapina-mielenosoittajien lokakuinen kaasutus painaa nyt poliisin takaraivossa – ”Kunnes asia on ratkaistu, otetaan huomioon”Poliisi ei puutu Elokapinan mielenosoitukseen, turvaa aktivistit Mannerheimintien liikenteeltä betoniporsaillaPoliisia provosoitiin voimankäyttöön eilisessä mielenosoituksessa: "Käykää nyt päälle" – miksi koronarajoituksia rikkonut protesti sai jatkua? 
ElokapinaMielenosoitusHelsinkiMTV Uutiset LivePoliisiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Elokapina
  • 26.9.10:09
    Hovioikeus

    Kolme Elokapinan aktivistia on kannellut poliisin televalvonnasta hovioikeuteen – syyttävät väärien tietojen antamisesta MM-rallien tapahtumista

  • 18.9.09:50
    Sakkotuomio

    KKO: Elokapinallisille sakkoja niskoittelusta poliisia vastaan – hovioikeus piti rangaistusta kohtuuttomana

  • 18.8.09:41
    Eduskunta

    Eduskuntatalon töhrittyjen pylväiden korjaus alkaa – tässä hintalappu

  • 3.8.18:05
    Poliisi

    Poliisi puolustaa Elokapina-valvontaa, moittii HS:n syytöksiä ”vakaviksi ja vääriksi”

  • 2.8.10:27
    Suomen MM-ralli

    HS: Poliisi valvoi Elokapina-aktivistien puhelimia liioitelluin perustein