Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Elokapina aikoo protestoida yli viikon, jos hallitus ei taivu – "Ajoradan katkaisu edelleen harkinnassa"

5:37Elokapinan mielenosoittajat on saatu poistettua ajoradalta – poliisi kommentoi kiinniottoja MannerheimintielläKatso yllä oleva video: Näin poliisi kommentoi Elokapinan mielenosoittajien kiinniottoja illalla Mannerheimintiellä.
Julkaistu 30.09.2021 12:14
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Ympäristöliike Elokapina aikoo jatkaa mielenosoitustaan Eduskuntatalon läheisyydessä ensi viikon perjantaihin saakka, mikäli hallitus ei vastaa liikkeen vaatimuksiin ilmasto- ja ympäristöhätätilan julistamisesta. Liike myös harkitsee Mannerheimintien liikenteen katkaisemista uudelleen.

Elokapina ilmoitti aiemmin järjestävänsä kymmenenpäiväisen Syyskapina-mielenosoituksen Eduskuntatalon läheisyydessä.

Katso myös: MTV Uutiset Eduskuntatalolla: Elokapina "syyskapinoi" toista päivää – poliisi kommentoi tapahtumia kello 11.45

Eilen alkanut protesti päättyi eilisen osalta illalla, kun poliisi antoi Mannerheimintielle ajoesteeksi kokoontuneille mielenosoittajille poistumiskäskyn.

Lue myös: Asettaako Elokapina itsensä lain yläpuolelle? Liike puolustaa kansalaistottelemattomuutta: "Menemme vankilaan, jos on tarve"

Poliisi otti 141 mielenosoittajaa kiinni, sillä he eivät noudattaneet poistumiskäskyä.

Poliisi kertoi päättäneensä mielenosoituksen olennaisesti lainvastaisena.

Liike jatkaa protestiaan tänään.

"Aiomme palata joka päivä"

Elokapinan mediayhteyshenkilö Lauri Autereen mukaan protestia aiotaan jatkaa suunnitellusti myös tulevina päivinä.

– Aiomme joka päivä sinne Eduskuntatalon läheisyyteen palata, ellei hallitus vastaa meidän vaatimuksiimme. Tietenkin toivoisimme, että hallitus vastaisi ympäristö- ja ilmastohätätilan julistamiseen ja sen mukaisiin konkreettisiin toimiin Suomen ilmastotoimien nopeuttamiseksi mahdollisimman pian.

Lue myös: Näin Elokapinan mielenosoitus eteni: Kiinni yli 140 ihmistä, tie poikki tunteja – kansanedustaja kertoo tulleensa tönityksi

– Emme me siitä niin paljon nauti, että välttämättä 10 päivää siellä haluaisimme olla, mutta se on meidän suunnitelmamme tällä hetkellä.

Liikenteen katkaisu edelleen harkinnassa

Autereen mukaan liike harkitsee Mannerheimintien liikenteen katkaisemista myös tulevina päivinä.

– Siihen (liikenteen katkaisuun) vaikuttaa, miten saamme poliitikkojen huomion: kuinka saamme heidät keskustelemaan kanssamme, saammeko heiltä vastauksia kysymyksiimme ja tietenkin se, tekevätkö he meidän vaatimiamme toimia.

Lue myös: Eduskunta ei saanut puristettua sisäministeri Ohisalolta selvää kantaa Elokapinan mielenosoituksesta: "Se mikä on laitonta on laitonta"

– Jos mihinkään tarpeellisiksi katsomistamme toimista ei suostuta, ajoradan katkaisu on edelleen harkinnassa.

Autereella ei ollut aamupäivällä tietoa, onko liikkeen muut edustajat keskustelleet poliisin kanssa vaihtoehtoisesta mielenilmauspaikasta.

Poliisi osoitti Elokapinalle aiemmin mielenosoituspaikaksi Kansalaistorin, mutta Autereen mukaan se ei liikkeelle sovi.

Väkivaltaiset toimijat eivät kuulu liikkeeseen

Autere kommentoi STT:lle, etteivät väkivaltaiset toimijat ja tönimiset kuulu Elokapinan toimintaan.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sebastian Tynkkynen kertoi eilen, että häntä oli tönitty Elokapinan mielenosoituksessa Eduskuntatalon ulkopuolella.

Lue myös: Presidentti Niinistö kommentoi Elokapinaa – "Suomalaiset tuntevat syvää huolta"

Autere on pahoillaan, että tönimistä on tapahtunut.

–  Meillä ei ole tarkkaa tietoa, mikä tönineen toimijan suhde on Elokapinaan ja olemme sitä koettaneet selvittää, Autere kertoo.

Lisää aiheesta:

"Palaamme takaisin kaduille" – Elokapinan aktiivilla on selvä suunnitelma, jos hallitus ei suostu liikkeen vaatimuksiinNäin Elokapina kommentoi Sebastian Tynkkysen tönimistä: "Rikotaan selkeästi arvojamme" – protesti yltyy viikonloppunaMTV Uutiset seuraa Elokapinan 10-päiväistä mielenilmaustaElokapina jatkaa mielenilmaustaan kello 12 Eduskuntatalon ja Mannerheimintien välilläNäin Elokapinan mielenosoitus eteni: Kiinni yli 140 ihmistä, tie poikki tunteja – kansanedustaja kertoo tulleensa tönityksiPoliisi ei puutu Elokapinan mielenosoitukseen, turvaa aktivistit Mannerheimintien liikenteeltä betoniporsailla
ElokapinaMielenosoitusPoliisiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Elokapina
  • 12.12.17:36
    Greta Thunberg

    HS: Greta Thunbergia vastaan nostettu syyte Suomessa

  • 4.12.06:30
    Aktivismi

    Kansalaistottelemattomuus jakaa kansaa, mutta missä raja kulkee?

  • 17.11.16:09
    Poliisi

    Elokapina-aktivistien kantelut poliisin televalvonnasta hylätty

  • 26.9.10:09
    Hovioikeus

    Kolme Elokapinan aktivistia on kannellut poliisin televalvonnasta hovioikeuteen – syyttävät väärien tietojen antamisesta MM-rallien tapahtumista

  • 18.9.09:50
    Sakkotuomio

    KKO: Elokapinallisille sakkoja niskoittelusta poliisia vastaan – hovioikeus piti rangaistusta kohtuuttomana