Salolaisessa ratsastuskoulussa eilen illalla hiippaillut eläimiinsekaantuja on järkyttänyt koko tallia. Tallin turvatoimia aiotaan nyt kiristää, kertoo omistaja.
Poliisi nappasi Salon Urheilupuiston ratsastuskoulussa hiippailleen eläimiinsekaantujan kiinni verekseltään eilen illalla. Mies tavoitettiin tallin ulkopuolelta ulosteiset kumihanskat kädessään.
Tallin omistaja Pekka Larsen kertoo, että ilmoitus tapahtuneesta tavoitti hänet puoli kymmenen aikaan lauantai-iltana.
– Sanonta "kuin puulla päähän lyöty" kuvaa tätä tilannetta aika hyvin. Olin suunnattoman hämmästynyt ja järkyttynyt, ei olisi juolahtanut mieleenikään, että tällainen osuisi meidän tallillemme.
Lue myös: Poliisi sai ratsastustallilta ilmoituksen salamyhkäisestä hiipparista – Nuori salolaismies myönsi olleensa seksuaalisessa kanssakäymisessä hevosen kanssa: "Tilanne muodostui poliisille jopa vastenmieliseksi"
Kohteeksi joutui iso ponitamma
Nuoren salolaismiehen kohteeksi joutui isokokoinen ponitamma, joka oli saapunut tallille vielä saman päivän aikana Virosta.
– Tammalla oli oikea kauhujen yö, ensimmäistä päivää uudella tallilla ja käy näin, tallin henkilökunnasta kommentoidaan MTV Uutisille.
Tallihenkilökunnalla ei ole tiedossa, onko karsinassa mahdollisesti vierailtu aiemmin, joten eläinlääkärintarkastukseen ei joudu ainoastaan julman teon kohteeksi joutunut uusi poni.

