Oulun poliisilaitos epäilee 250-kiloiselle sialle perjantai-iltana ”astuttavaksi antautunutta” miestä alustavasti muun muassa julkisrauhan rikkomisesta ja törkeästä rattijuopumuksesta. Sian kanssa parittelusta miestä tuskin tuomitaan, sillä eläimiin sekaantuminen ei ole ollut Suomessa rikos vuoden 1971 jälkeen. Asiaan on kuitenkin todennäköisesti tulossa muutos.
Maa- ja metsätalousministeriön ylitarkastaja ja eläinsuojelujuristi Minna Ruotsalo kertoo, että sukupuoliyhteys eläimen kanssa on kiellettyä tällä hetkellä vain siinä tapauksessa, että se aiheuttaa eläimelle tarpeetonta kipua, tuskaa tai kärsimystä tai on muuten julmaa kohtelua.
– Poliisin tiedottamassa tapauksessa oli ilmeisesti käynyt niin, että sika oli yhtynyt mieheen. Tällaisessa tilanteessa voi olla hankala osoittaa, että teko olisi aiheuttanut eläimelle tarpeetonta kärsimystä. Rikoksen toteennäyttäminen voi olla hankalaa myös tilanteessa, jossa ihminen yhtyy isokokoiseen eläimeen.
Poliisi kertoi lauantaina, että mies oli tunkeutunut sikalaan Oulun poliisilaitoksen päivystysalueella perjantai-iltana ennen puoltayötä. Paikalle hälytyksen myötä saapuneet sikalanhoitajat olivat löytäneet karsinasta alastoman miehen, joka oli ollut ilmeisesti sukupuoliyhteydessä suurikokoisen karjun kanssa.
Miehen kerrotaan paennen paikalta kompuroiden ja housuja nostelleen. Poliisi otti miehen kiinni tuntia myöhemmin 40 kilometrin päästä. Miehen epäillään paenneen sikalalta autolla ja ajaneen humalassa ojaan.
Lainsäädännössä aaltoliikettä
Eläimiin sekaantuminen poistettiin Suomen rikoslaista vuonna 1971. Rikosnimikettä ei olla Ruotsalon mukaan tuomassa takaisin, mutta sukupuoliyhteyttä eläimen kanssa on suunniteltu esitettävän kiellettäväksi valmisteilla olevan uuden eläinsuojelulain yhteydessä. Ruotsalo on mukana valmistelemassa lakiuudistusta.

