Jari-Matti Latvala taistelee yhä Espanjan MM-rallin kärkisijoista.
Latvala teki kovan ajan kisan 17. erikoiskokeella. Hän kavensi kisaa johtavan Sebastien Loebin etumatkaa 10,7 sekunnilla. Latvala on nyt kisassa toisena vain 9,1 sekunnin päässä Loebin kärkipaikasta.
- Minun täytyy nyt kiittää tallia. Teimme täysin oikean päätöksen lähtiessämme matkaan kovalla rengasseoksella, Latvala iloitsi wrc.comin ralliradiolle.
Kisasta on ajamatta enää 4-kilometrinen lyhyt erikoiskoe. Latvalan mukaan se ei riitä hänelle.
- Harmittavasti kilometrit eivät riitä meille, Latvala totesi.
17. erikoiskoe oli samalla Power Stage, jonka kolme nopeinta kuljetettajaa saa lisäpisteitä MM-sarjaan. Latvala kuittaa pohja-ajallaan täydet kolme pistettä.
Loeb hävisi Latvalalle pitkälti väärän rengasvalinnan seurauksena. Citroen-talli odotti erikoiskokeelle sadetta.
- Oli märkää, mutta ei tarpeeksi. Sadetta tuli vain muutama pisara. Minulla oli alla kaksi pehmeää ja kaksi kovan seoksen rengasta, Loeb harmitteli.
Latvala nousemassa MM-pronssille
Kisassa kolmantena oleva Mikko Hirvonen joutuu vielä puolustamaan palkintosijaansa, sillä Norjan Mads Östberg vaanii hänestä 7,2 sekunnin päässä.
Östberg on parhaillaan MM-pisteissä kolmantena, mutta nykyisen sijoitusten ja Power Stage -pisteiden myötä Latvala on nousemassa hänen ohitseen kolmanneksi - kunhan Latvala pysyy norjalaisen edellä maaliin asti.
Jarkko Nikara täydentää vahvaa suomalaispanosta viidennellä sijallaan. Suorituksen arvoa nostaa se, että Nikara ajaa uransa ensimmäistä kilpailuaan WRC-kalustolla.
MM-rallikauden päättävästä osakilpailusta on jäljellä enää yksi erikoiskoe.

