Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ei herkille: Jeppe-koira puri jalkansa irti, kun omistaja ei vienyt sitä lääkäriin – "Koira nuoli tynkää vähän väliä"

0:19Isäntä laiminlöi koiransa hoidon – Jeppe jäkersi jalkansa poikkiVAROITUS: Video ei herkille! Majavan pureman seuranneen tapahtumaketjun päätteeksi Jeppe-koira puri oman jalkansa poikki.
Julkaistu 29.05.2019 05:44
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Itäsiperianlaika Jeppe lopetettiin, kun sen isäntä oli jättänyt koiran saaman puremahaavan hoitamatta.

Koiraa oli purrut viime vuoden keväänä majava vasempaan takajalkaan, ja koira oli saanut eläinlääkärissä hoitoa ja muun muassa antibioottikuurin.

Kun koira oli muutamaa kuukautta myöhemmin käytetty jälleen lääkärissä, oli koira jäkertänyt takajalkansa varvasosan kuolioon. Eläinlääkäri esitti takajalan amputointia tai eutanasiaa, mutta koiran isäntä ei ollut tehnyt kumpaakaan.

Koira puri jalkansa poikki

Viisi kuukautta pureman jälkeen poliisi teki kaupungineläinlääkärille ilmoitukset koiran tilanteesta.

– Jalka oli poikki heti kinnernivelen alapuolelta ja koira nuoli tynkää vähän väliä, eläinsuojelutarkastusraportissa kerrotaan.

Haavan hoidossa tärkeää olisi estää koiraa nuolemasta tai repimästä haavaa, koska tämä estää haavaa paranemasta, ja voivat aiheuttaa tulehduksen. Syyttäjä katsoikin, että koiran isänsä oli laiminlyönyt koiran hoidon, koska ei esimerkiksi kaulurilla ollut estänyt koiraa nuolemasta haavaa.

– Hoidossa ei ole onnistuttu, koska koira on ilmeisesti itse purrut jalan poikki, eläinlääkärärin raportissa todetaan.

Koira lopetettiin samalla eläinlääkärin käynnillä.

Tarpeetonta kärsimystä, kipua ja tuskaa

Tuomiossa Etelä-Karjalan käräjäoikeus katsoi, että miehen olisi pitänyt reagoida eläinlääkärin ehdottamalla tavalla joko amputoimalla jalka tai lopettamalla koira. 

– Asiassa on näytetty, että koiran kipeän takajalan hoidon laiminlyönti on aiheuttanut koiralle tarpeetonta kärsimystä, kipua ja tuskaa, tuomiossa sanotaan.

Vuonna 1950 syntynyt koiran isäntä tuomittiin eläinsuojelurikoksesta 20 päiväsakon rangaistukseen, mikä miehen tuloilla tarkoitti 220 euron seuraamusta.

Tuomio on lainvoimainen. 

Lisää aiheesta:

Itkuinen selkkaus mökkitiellä toi sakot koiranomistajalle RaaseporissaMajavan pureman itäsiperianlaikan omistaja tuomittiin 200 euron sakkoihin – laiminlöi koiransa hoidon, Jeppe jäkersi jalkansa poikkiMajava puri itäsiperianlaika Jeppeä, kuukausien päästä koira järsi jalkansa poikki – omistaja sai syytteen Pitbull puri rattaissa ollutta lasta käteen Seinäjoella, isä potki koiran tainnuksiin – omistaja vaatinut, ettei koiraa lopetetaSpanieli Bosse tukehtui eläinlääkärin pöydälle omistajan laiminlyöntien takia – miehelle pysyvä eläintenpitokieltoNormaalia ikääntymistä vai laiminlyöntiä? Nainen jätti sairaan koiransa vaille hoitoa – tuomio rapsahti
EläinsuojelurikoksetKoiratKäräjäoikeusSakkotuomioRikos

Tuoreimmat aiheesta

Eläinsuojelurikokset
  • 8.9.14:53
    Kuusamo

    Karhuille makkaraa ja makeisia, ilves lopetettiin kirveellä – Kuusamon suurpetokeskuksen eläinrikossyytteet julki

  • 21.8.13:33
    Eläintensuojelu

    Yli 10 koiraa ja noin 40 kissaa jouduttiin lopettamaan Sonkajärvellä – omistajat pidätetty

  • 11.8.08:13
    Karkkila

    Tällainen on Karkkilassa kotieläinten kimppuun käynyt koirarotu

  • 7.8.15:02
    Karkkila

    Vapaana olleiden koirien epäillään tappaneen kotieläimiä Karkkilassa

  • 30.7.06:44
    Koirat

    Pariskunnan lepsu koiranpito kostautui järkyttävällä tavalla: Kaksi koiraa lopetettiin, useille muille vammoja