Loistavasti pudotupeleissä pelannut Florida Panthersin Eetu Luostarinen loukkaantui viidennessä ottelussa Carolinaa vastaan. Suomalaistähti sai kaksi kovaa iskua ottelun ensimmäisessä erässä eikä enää palannut kaukaloon.
Ensimmäisen kovan iskun Luostarinen sai, kun Carolinan WIlliam Carrier tööttäsi häntä kovaa poikittaisella mailalla. Luostarinen yritti samalla taklata Carrieria, mutta joutui ottamaan vastaan kivuliaan osuman, jonka seurauksena Carrierin maila räjähti kahtia ja suomalainen kaatui jään pintaan.
Jos video ei näy laitteellasi, voit katsoa sen tästä linkistä.
Carrier sai tilanteesta kahden minuutin rangaistuksen poikittaisesta mailasta.
Luostarinen palasi peliin vielä kovan osuman jälkeen, mutta koki kovia uudestaan vain muutamaa minuuttia myöhemmin. Tällä kertaa hän yritti taklata Carolinan Taylor Hallia laidan tuntumassa, mutta jysäytti taklauksensa ohi ja iski itsensä ja erityisesti polvensa ikävästi laitaan. Suomalaisen onnistui lopulta nousta ylös jään pinnasta, mutta meno takaisin vaihtoaitioon oli vaivalloista. Tilanteen jälkeen Luostarinen ei enää palannut kentälle.

