Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eduskunnan pitkäaikaisin kansanedustaja Ben Zyskowicz muistelee ensimmäistä päiväänsä: "Jos saan kertoa kevennyksen tähän…"

0:25Keskustan Oinas-Panuma kuulee yllättävän asian kokoomuksen ZyskowiczstaKeskustan Oinas-Panuma kuulee yllättävän asian kokoomuksen Zyskowiczsta: "Tämä selittää, miksi Ben on niin mukava!"
Julkaistu 13.04.2023 18:20

Salla Laurila

Valtiopäivät avattiin tänään eduskunnassa. MTV haastatteli yhden uuden tulokkaan sekä eduskunnan pitkäaikaisimman kansanedustajan.

Eduskunnan pitkäaikaisin kansanedustaja, kokoomuksen Ben Zyskowicz myöntää, että tänään ensimmäinen päivä kansanedustajana ei jännittänyt.

Vuonna 1979 tilanne oli toinen, kun hän astui kansanedustajana sisälle Arkadianmäelle ensimmäisen kerran.

– Jos saan kertoa kevennyksen tähän… olin nuorena kansanedustajana tavallinen Helsingin Kampista oleva nuori kaveri. Kun tulin ensimmäisen kerran saliin, ihmettelin, että miten minä olen tänne päässyt. Siellä oli tunnettuja johtohahmoja, kuten Johannes Virolainen, Kalevi Sorsa ja Pertti Salolainen. Ihmettelin, että miten minä, tavallinen kundi, olen tänne päässyt.

– Sitten meni muutama viikko ja valiokunnassa tutustuin näihin kollegoihin ja ihmettelin, että miten noi muut ovat tänne päässeet, Zyskowicz kertoo huvittuneena.

Konkariedustaja pohtii, että tällä eduskuntakaudella edessä on haasteita.

– Tällä kaudella ulkoinen maailma on hyvin huolestuttava. Vuosikymmenten aikana olemme nähneet monenlaista, mutta se, että naapurimaamme käy raakaa, rikollista hyökkäyssotaa Ukrainaa vastaan, on aivan kauhistuttavaa. Tällaista emme ole aiemmin kokeneet Euroopassa. Sisäisesti meillä on paljon haasteita, kyse ei ole pelkästään velkavauhdista, vaan jos katsomme melkein päivittäin uutisia, kyllä peruspalvelumme ovat hyvin hälyttävässä tilassa.

– Tekemistä tällä uudella eduskunnalla ja hallituksella riittää.

Lue myös: 

Pudasjärveläinen Olga Oinas-Paduma, 23, on eduskunnan nuorin kansanedustaja: "Tuntuu todella hyvältä"

Nuorin kansanedustaja

Keskustan tuore ja nuorin kansanedustaja, 23-vuotias Olga Oinas-Panuma odottaa eduskuntatyötä innolla.

– Odotan, että pääsen tekemään kunnolla töitä vanhojen konkareiden kanssa kotimaamme eteen.

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko on jo asemoinut puolueensa tälle kaudelle oppositioon. Oinas-Panuma ajattelee, että vaikka oppositiopoliitikon vaikutusmahdollisuudet ovat rajallisemmat, hän näkee niitä valiokunnissa sekä verkostoitumalla yli puoluerajojen.

Keskustelun lopuksi MTV:n toimittaja Antonia Berg hauskuuttaa Oinas-Panumaa kertomalla hänelle yllättävän faktan Ben Zyskowiczin nuoruudesta. Voit katsoa pätkän artikkeli pääkuvan paikalta.

10:52Haastattelussa eduskunnan konkari ja uusi tulokas – jännittikö tänään tulla töihin?

Mitä presidentti Niinistön puheesta jäi käteen? Katso koko haastattelu alta.

Lue myös: Ben Zyskowicziin kohdistunut hyökkäys ei ole lisännyt turvatoimia vaalityössä, mutta ehdokkaita ohjeistetaan kampanjoimaan ryhmissä: "Ei pitäisi mennä yksin"

Näin eri puolueet nappasivat valiokuntien johtopaikat

SDP:n oma kansanedustaja kritisoi puolueensa vaalitaktiikkaa

Kokoomuslainen Aleksi Jäntti päätyi vahingossa kansanedustajaksi – potee nyt jopa huonoa omatuntoa: "Ei mennyt niin kuin suunniteltiin"

Lisää aiheesta:

Ben Zyskowicz teki ennätyksen, jota ei lyödä: "Kunnia-asia"MTV seurasi uuden hallituksen ensiaskeleita: Purran valinta puheenpitäjäksi kummastutti, "Terapeutti-Ville" liikuttui puhujanpöntössäPolitiikkaan pitkään kosiskeltu Mika Poutala aloittaa kansanedustajana: "Tosi jännittynyt fiilis"Yksi kausi Arkadianmäellä riitti Ruut Sjöblomille – nyt hän kertoo syynsä jättää eduskuntaJokelan koulusurmasta selviytynyt Alviina, 26, veti pienen budjetin kampanjan ja on nousemassa Euroopan parlamenttiin: "Se oli täysin odottamaton uutinen"MTV Uutiset seuraa eduskunnan ensikertalaisen päivää: Tällaisen puhelimen ja tabletin kansanedustaja saa – yli tonnin setti lyödään käteen ensimmäisenä päivänä
Ben ZyskowiczEduskuntaSuomen KeskustaKokoomusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ben Zyskowicz
  • 25.10.07:08
    Terveys ja hyvinvointi

    Ben Zyskowicz päässyt kotiin kuntoutusosastolta: "Mielelläni jatkaisin entistä elämääni"

  • 11.10.16:13
    Eduskunta

    HBL: Ben Zyskowicz ei tiedä, palaako eduskuntaan

  • 10.10.19:27
    Politiikka

    Ben Zyskowicz teki ennätyksen, jota ei lyödä: "Kunnia-asia"

  • 8.10.14:31
    Politiikka

    Historiaa perjantaina tekevästä Ben Zyskowiczistä ensimmäinen kuva julki vakavan sairastumisen jälkeen

  • 26.9.17:07
    Terveys ja hyvinvointi

    IS: Ben Zyskowicz kommentoi vointiaan aivoinfarktin jälkeen